KKTC tarih oluyor!
Rum lider Anastasiadis ile biraraya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs'ta üniter devlet yerine, birleşik federal bir Kıbrıs kurulacağını söyledi.
DÜNYA , 08 Haziran 2016 Çarşamba, 19:10
KKTC tarih oluyor!
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide - KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs'ta devam eden müzakereler çerçevesinde ara bölgede buluştu. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Biz, Kıbrıs'ta üniter bir devlet kurmayacağız, birleşik federal bir Kıbrıs kuracağız." dedi.

\"\"

İKİ LİDER ARA BÖLGEDE TEKRAR BİRARAYA GELDİ

Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı çözüm müzakereleri çerçevesinde, Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde ara bölgede bir
araya geldi.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmede BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami ve Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile diğer yetkililer hazır bulundu.

"GÖRÜŞMELER HAFTADA 2 KEZ OLACAK"

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, basına yaptığı açıklamada, Rum lider Anastasiadis'le oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, Rum liderle vardıkları mutabakatla, müzakereler çerçevesinde daha yoğun çalışacaklarını, olağan dışı bir durum olmadığı sürece görüşmeleri haftada iki kez yapma kararı aldıklarını açıkladı.

\"\"

"BİR SONRAKİ GÖRÜŞME 17 HAZİRAN'DA"

Anastasiadis'e görüşme günleri için salı ve cumayı önerdiğini ve bunun kabul gördüğünü dile getiren Akıncı, 14 Haziran'da bir araya gelemeyeceklerini, bir sonraki görüşmenin 17 Haziran'da olacağını bildirdi.

"HER SALI VE CUMA GÖRÜŞECEĞİZ"

Akıncı, müzakereler çerçevesinde her salı ve cuma görüşecek şekilde bir program yaptıklarını ifade ederek, 1 Temmuz dahil bu ay 4 kez bir araya geleceklerini, temmuz içinde de benzer bir format belirleyeceklerini dile getirdi.

"HENÜZ FARKLILIKLAR BULUNAN BAŞLIKLARI ELE ALACAĞIZ"

"Bu yoğun tempoyla öyle inanıyorum ki daha verimli bir çalışma düzenine kavuşacağız." diyen Akıncı, Rum lider ile her görüşmede belli başlıkları ele alacaklarını, bu başlıkların da bugüne kadar henüz sonuçlandırılamamış, henüz arada farklılıklar bulunan başlıklar olacağını söyledi.

Rum tarafında henüz netleşmemiş bir görüşmeci konusu olduğunu da anımsatan Akıncı, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis'in Birleşmiş Milletler(BM) Genel Kurulu başkanlığıyla ilgili bir seçimi olduğunu ve seçimin 13 Haziran'da yapılacağını hatırlattı.

"13 HAZİRAN'DAN İTİBAREN GÖRECEĞİZ"

Mustafa Akıncı, Mavroyannis seçildiği takdirde Rum tarafının yeni bir görüşmeci ataması söz konusu olacağını belirterek, "Eğer Mavroyannis görevinde kalırsa onunla devam edilecek. Tabii ki bu Güney'in meselesidir. Görüşmecilerinin kim olacağını onlar kararlaştırır ama bu da gündemin bir parçasıdır. Ne olacağını 13'ünden itibaren göreceğiz." diye konuştu.
Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ara buluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR