Konut satışı dibe vurdu! Bursa'daki durum ise...
Türkiye genelinde konut satışları yüzde 9,9 oranında düşerken, Bursa'da oran yüzde 18'i buldu. İpotekli satışlardaki düşüş oranı ise yüzde 36...
EKONOMİ , 20 Mayıs 2018 Pazar, 07:47
Konut satışı dibe vurdu! Bursa'daki durum ise...

Haber I Onur FİDANSOY I

DÜŞÜŞ TÜRKİYE'NİN İKİ KATI

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, nisan ayında Türkiye'deki konut satışları yüzde 9,9 oranında düşüş gösterdi. Sanayi kenti Bursa'da ise konut satışlarındaki düşüş, Türkiye genelindeki oranı neredeyse ikiye katladı. Konut satışlarının yüzde 18 oranında gerilediği Bursa'da 4 bin 40 adet konut el değiştirdi. 2017 Nisan ayında söz konusu rakam 4 bin 970 olmuştu. Ocak-nisan döneminde ise satılan konut sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 oranında geriledi.

DÜŞÜŞ TÜRKİYE'NİN İKİ KATI

Kredili satış anlamına gelen, ipotekli satışlarda ise rekor düşüş gerçekleşti. Konut kredilerini yüksek seyretmesi nedeniyle yaşanan düşüş yüzde 36'yı buldu. Kentte ipotekli el değiştiren konut sayısı 2017 Nisan ayında, bin 929 iken bu rakam geçtiğimiz ay 709 adetlik gerilemeyle, bin 220'ye kadar düştü. Türkiye'de düşüş oranı yüzde 35,6 olarak açıklanmıştı. İpotekli satışlar yılın ilk 4 aylık döneminde ise yüzde 29 oranında düşüş gösterdi.

Bursa'da ilk ve ikinci el satışlarda da düşüş yaşandı. İlk kez satışı yapılan konut sayısı nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 oranında gerileyerek, 2 bin 60 olarak gerçekleşirken, ikinci el satılan konut sayısı da yüzde 24 düştü. İkinci el satılan konut sayısı bin 980 olarak kayıtlara geçti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR