Köprü cezasına af, hurda teşvikine zam geliyor!
AK Parti tarafından TBMM'ye sunulan torba teklifle, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden hatalı geçişlere af geliyor. Tütün üretimi ve ticareti için getirilen cezaları Temmuz 2019'dan 2021 yılına erteleyen teklif, hurda teşvikini ise 5 bin TL arttırıyor. Teklifte maden işletmecileri için destek düzenlemesi de yer alıyor.
EKONOMİ , 19 Mayıs 2019 Pazar, 08:48
Köprü cezasına af, hurda teşvikine zam geliyor!

AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın başta olmak üzere AK Partili vekillerin imzasını taşıyan ve TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifinde bir çok farklı alanda düzenleme yapılıyor. Bunlar arasında yer alan köprü cezası affı için, baraj 1 Ocak 2019 tarihi olacak. Bu tarihten sonra, yasak olmasına karşın 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçenlere verilen idari para cezalarından açılan davalardan feragat şartıyla vazgeçilecek. Daha önce yapılan tahsilatlar ise başvurulması halinde iade edilecek.

MADENCİYE DESTEK

Tekifle, rödovans sözleşmesiyle çalışan işletmelere de destek yolu açılıyor. Buna göre, söz konusu işletmelerin maliyet artışlarının karşılanması için destek verilebilecek. Destek tutarları belirlenirken, kömür fiyatlarının değişimi de dikkate alınabilecek, bununla ilgili usul ve esasları Cumhurbaşkanı belirleyecek. Ayrıca madenlerde devlet hakkını arttıran düzenlemeler, 2018 yılında geçerli olmayacak. Bir diğer düzenlemeye göre ise, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'ne ruhsat bölme yetkisi veriliyor. Buna göre, genel müdürlük uhdesindeki ruhsatları bölerek aynı alan için birden fazla yeni ruhsat talep edebilecek.

ÜST LİMİT 15 BİN TL

Teklifin 16. maddesiyle ise 16 ve daha büyük araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkarılmasına yönelik Özel Taşıt Vergisi (ÖTV) teşvikinin üst limiti 10 bin TL'den 15 bin TL'ye yükseltilecek. Kanun teklifi Meclis'ten geçerse matrah fiyatı 70 bin TL'yi aşmayan araçlar için ÖTV indirimi 15 bin TL olarak uygulanacak. Yani anahtar teslim fiyatı 110 bin liraya kadar sıfır otomobil almak istediğinizde, eğer hurda aracınız varsa 15 bin TL indirimden yararlanabileceksiniz.. Hazırlanan kanun teklifinde matrah fiyatı 70 bin TL'yi aşıp 120 bin TL'yi aşmayan araçlar için uygulanan 8 bin TL'lik ÖTV indirimi ile matrah fiyatı 120 bin TL'yi aşan araçlarda uygulanan 3 bin TL'lik ÖTV indirimine ilişkin bir bilgi ise yok. Yetkililer, kararname ile alt dilimlerin artabileceğini belirtiyor.

SIFIR OTOMOBİL ALMAK İSTEYENLER DİKKAT!

AK Parti'nin torba yasa teklifi ile birlikte hurda teşviki tavanı 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılması planlanıyor. Bunun gerçekleşmesi halinde 5 bin lira ekstradan indirimle otomobil sahibi olunabilecek. Sıfır otomobil almak isteyenlere otomotiv şirketleri kampanya üzerine kampanya düzenliyor. Bununla birlikte AK Parti, torba yasa teklifinde bulundu ve hurda teşvikinde 10 bin lira ÖTVindirimini 15 bin liraya çıkarmayı planlıyor.

Mevcut hurda teşvikinde matrahı 70 bin lirayı aşmayan otomobiller için 10 bin lira, matrahı 70 bin lirayı aşıp 120 bin lirayı aşmayanlar için 8 bin lira, matrahı 120 bin lirayı aşanlar için ise 3 bin lira ÖTV indirimi sağlanıyor.

HURDA ARABASI OLMAYAN DA YARARLANIYOR

Otomobil satış bayileri kendilerine aldıkları hurda araçları müşterilerine sunarak hurda indiriminden faydalanılmasını sağlıyor. Sıfır otomobillerdeki satışların düşmesi nedeniyle otomobil satış bayileri bunun yanında özel indirimler, aksesuar ve bakım hediyesi ile uygun kredi faizlerini de müşterilerine sunuyor.

YENİ TEŞVİĞİN 1 TEMMUZ'DA YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ BEKLENİYOR

AK Parti'nin torba yasa teklifinin yasalaşması halinde indirimlerin 1 Temmuz'dan itibaren devreye girmesi bekleniyor.

İŞTE O TASLAK MADDE

"7103 sayılı Kanunun geçici 1 inci maddesi kapsamında, 16 ve daha büyük yaştaki otomobil, panelvan, otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, tır çekicisi cinsi araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak aynı cins yeni bir aracın ilk iktisabında tahakkuk eden özel tüketim vergisinin, Cumhurbaşkanınca araçların cinsleri ve özelliklerine (motor silindir hacmi, sınıfı, özel tüketim vergisi oranına esas matrahı gibi) göre tespit edilmek suretiyle terkin edilebilecek üst sınırının 10.000 Türk lirasından 15.000 Türk lirasına yükseltilmesi amaçlanmaktadır."

TURİZM TEŞVİKİ KABUL EDİLDİ

TURİZM teşviki ile ilgili kanun teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi. Kanun teklifine göre, turizm tesisleri personel lojmanı yapabilecekler. Turizm merkezlerine yönelik yol iyileştirme çalışmaları kapsamında yol yapma imkanı bulunmayan belediyelere ilgili bakanlığın ödenek aktarmasının önü de teklifle açılmış oluyor. Yabancı bayraklı tekneler ticari faaliyet amaçlı kullanılamayacak. Kanun teklifi ile Turizm Teşviki Kanunu'nda yer
alan cezalar da artırılıyor.

İSTANBUL GALATA ÜNİVERSİTESİ GELİYOR

Meclise sunulan kanun teklifinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nün istihbarat ve güvenliğe ilişkin acil ihtiyaçlarının Savunma Sanayi Destekleme Fonu'ndan karşılanması hükmü de değiştiriliyor.

Artık Emniyet'in istihbarat ve güvenlik ihtiyaçlarının tümü Savunma Sanayi Destekleme Fonu'ndan karşılanabilecek. Bir başka maddeye göre ise, Bulut Eğitim Vakfı tarafından İstanbul Galata Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR