Kredi alacaklar acele etmesin
Merkez Bankası faiz koridorunun hem alt hem üst bandını ve politika faizini 0.5 puan indirmesinin ardından bankalar harekete geçti.
EKONOMİ , 18 Nisan 2013 Perşembe, 10:32
Kredi alacaklar acele etmesin

Bankaların kredi faizlerinde indirimlere başlarken faiz düzenlemelerinin önümüzdeki hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Yeni faiz oranlarının açıklanmasıyla vatandaşlar daha az faiz ödeyecek. Dolayısıyla şu an kredi almak isteyenlerin acele etmemeleri, gelecek haftayı beklemeleri öneriliyor.

Merkez Bankası'nın 0.5 puanlık faiz indirimi mevduat sahiplerini bir kez daha üzerken kredi alacak olanlara gün doğdu. Faiz kararının ardından bankalar yeni faiz oranlarını bir hafta içinde uygulamaya başlayacak.

İhtiyaç kredisi alacak olanlar yeni faiz oranlarını beklemeli. Şu anda 1.65 gibi yüksek seviyelerde olan ihtiyaç kredi faiz oranları faiz indirimi kararının ardından 1.45 seviyelerine kadar inecek. Bu durumda 24 ay vadeli 100 bin TL kredi çeken vatandaş toplamda 39 bin 600 TL faiz ödemek yerine 34 bin 800 TL faiz ödemiş olacak ve 4 bin 200 TL'si cebinde kalacak.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR