Londra'daki Türk öğretmenlerin maaş uyarısı
Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Çınar Ergin ve eşi Deniz Ergin tarafından '24 Kasım Öğretmenler Günü' dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.
DÜNYA , 26 Kasım 2017 Pazar, 11:43
Londra'daki Türk öğretmenlerin maaş uyarısı

Etkinliğe Türkiye'nin Londra Eğitim Müşavir Vekili Hasan Ünsal, KKTC Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik, İngiltere Türk Dili, Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu Başkanı Necmi Hasanoğlu, İngiltere Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Mansur Işıkbol, İngiltere'deki Türk dili ve kültürü eğitimi veren okul yöneticileri ile Türkiye ve KKTC'den görevli gelen öğretmenler katıldı. Sohbet ortamında geçen kutlama etkinliğinde konuşan Başkonsolos Çınar Ergin, programın resmi bir protokol olarak değil samimi havada geçeceğini belirtti.
Ergin konuklara hitaben yaptığı konuşmada şöyle dedi:

"Bence öğretmenler, tüm meslekleri yerine getirenleri yetiştirenlerin mesleği. Dolayısıyla başka hiç bir mesleğe benzemiyor. Aynen bir seramik sanatçısının çamura şekil verdiği gibi, bir bahçıvanın fidana, bitkiye şekil verdiği gibi sizler, bunların hepsinden önemli olan küçücük bir insana şekil veriyorsunuz. Bunun büyük bir sorumluluğu var. Açıkçası bir millet sizden aydınlık yarınlara imza atabilecek nesillerin yetiştirilmesini bekliyor. Bizler Atatürk'ün çağdaş uygarlık seviyesine ülkemizi götürecek olan nesilleri yetiştirmeniz için, gözlerinizin içine bakıyoruz. Tabii bu sorumluluk yurtdışında daha da fazla. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum. Çünkü İngiltere biz, KKTC'den gelenler ve Türkiye'den olmak üzere biz yaklaşık belki 600-700 bin veya daha fazla bir Türk toplumunu oluşturuyoruz. Burada bir hususu da belirtmek istiyorum. Bu akşam Türkiye'den gelenlerle KKTC'den gelenler arasında ben hiç bir fark görmüyorum. Çünkü sonuçta aynı milletiz. Aynı dertlerimiz var, aynı beklentilerimiz var. Aynı hedefleri taşıyoruz. İngiltere'de yaşayan Türkler, yurt bellediğimiz bu ülkede, kendi ülkelerimizle İngiltere arasındaki dostluğun güçlenmesi, pekişmesi için çok önemli bir işlev üstlenmiş durumdayız. Bu toplumun İngiltere'de daha güçlü ve daha görünür hale gelmesi kuşkusuz bu dostluğa daha da büyük bir hizmette bulunacaktır."

SAĞLIKLI BİR ENTEGRASYONLA SAĞLANABİLİR

"Peki bu nasıl sağlanabilir? Her şeyden evvel bu sağlıklı bir entegrasyonla sağlanabilir. Sağlıklı bir entegrasyon da, bu ülkedeki Türklerin kendi milli değerlerini daha çok benimsemeleri, daha çok öğrenmeleri, nesilden nesile daha çok aktarmaları; Bunların güzellikleriyle, güçleriyle kendilerini yoğurarak daha özgüvenli bireyler olarak yetişmeleriyle mümkündür.
Dolayısıyla, Türkiye ile KKTC ile Türk adetleriyle, Türk değerleriyle, Türk örfleriyle, Türk diliyle bağımızı her zamankinden daha fazla güçlü getirmek için bunların üzerinde çalışmalıyız. Kuşkusuz bu yolda da en büyük görev siz öğretmenlere düşüyor. Bunu başarabildiğimiz ölçüde hem burada daha görünür bir topluluk olacağız; Böylelikle Türkiye'nin çıkarlarını burada daha güçlü bir şekilde seslendirebileceğiz. Hem de toplumda daha da hak ettiğimiz yere daha da yakınlaşacak ve bizden sonra gelecek Türklere burada daha iyi yaşama koşulları sağlamış olacağız.
Ebedi Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ü rahmetle anıyorum. Başta görevleri başında şehit olan öğretmenlerimiz olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyor, onları da saygıyla minnetle anıyorum."

ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI DİLE GETİRİLDİ

Etkinliğe katılan öğretmenler, İngiltere'de yaşadıkları sorunları anlattı. Londra ve ülkenin diğer bölgelerinde görev yapan Türk öğretmenlerin ücret dengesinin yanı sıra, sağlık sigortası, vize sırasında karşılaşılan zorlukların dile getirildiği toplantıda, özlük haklarının yeniden düzenlenmesi konuşuldu. Başkonsolos Çınar Ergin, sorunları not alarak konuyla ilgili girişimlerde bulunacağını bildirdi.
Öğretmenler, okul yöneticileri ve eğitimciler de yaptıkları konuşmalarda, İngiltere'deki Türk okullarına daha fazla öğrencinin çekilmesi için aileler ve okullar nezdinden girişimlerde bulunulmasını istediler. Toplantıda Türkçe eğitim ve okulların daha iyi olması konusunda düşünceler paylaşıldı.

LONDRA AYRI DEĞERLENDİRİLMELİ

Öğretmenler için belirlenen maaşların Londra şartlarında yetersiz olduğu, ücret belirlenirken İngiltere'nin farklı bölgeleri ve Londra'nın ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiği görüşleri dile getirildi. Türk okullarına parçalanmışlığı nedeniyle Türkiye ve KKTC'den görevli gelen öğretmenlerin beklenen verimi gösterilmediğine dikkat çekilen toplantıda, katılımcılar tarafından bu konuda devletin daha köklü tedbirler alması istendi.
Kutlamada öğretmen müzisyenler Burhan Alıç, Sabriye Uz ve Mehmet Toyran konser verdi. İngiltere Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Mansur Işıkbol'un son yazdığı kitabı Eğitim Müşaviri Ünsül ve Başkonsolos Ergin'e takdim etmesinin ardından, kutlama etkinliği ikram edilen yemek ile son buldu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR