Maaşlarına yüzde 100 zam geliyor
Maden işçilerinin zorunlu fazla çalışma ücreti, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 100'ü oranında artırılarak ödenecek.
GÜNDEM , 19 Haziran 2014 Perşembe, 17:36
Maaşlarına yüzde 100 zam geliyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda "torba tasarı" üzerinde görüşmeler  devam ediyor. Tasarının, "Yeraltında çalışan işçilere zorunlu hallerde olması  kaydıyla, haftalık 36 saati aşan her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret,  normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 50 artırılması  suretiyle ödenir" şeklindeki madde, uzun süre tartışmaya neden oldu.
 
 Muhalefet milletvekilleri, yüzde 50 oranının az olduğunu, bunun  artırılması gerektiğini söyledi.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise söz konusu rakamın  artırılmasının toplu iş sözleşmelerinin konusu olduğunu, bu oranın sözleşmelerde  yüzde 200'e kadar da çıkarılabileceğini ifade etti. Çelik, zaten fazla mesai  yaptırılmasının yasak olduğunu, bu çalışmaların yalnızca zorunlu hallerde  gerçekleşebileceğini ifade etti.
 
Faruk Çelik ayrıca, söz konusu oranların çok fazla olması halinde  bunun işçi için cazip hale geleceğine, işçiyi fazla çalışmaya  yönlendirebileceğine dikkati çekti.
 
 CHP ve BDP'li üyeler ise toplu iş sözleşmesinden yararlanan işçi  sayının Türkiye'de çok az olduğunu, bu oranın kanunla belirlenmesi gerektiğini  söyledi.
 
Tartışmaların ardından kabul edilen önergeyle, maddedeki "Yeraltı  işlerinde çalışan işçiler" ifadesi, "yeraltı maden işlerinde çalışan işçiler"  olarak değiştirildi.  Fazla çalışma ücreti hesaplamasında belirlenen yüzde 50  oranı da yüzde 100'e yükseltildi.
 
Muhalefet milletvekilleri, yeraltında çalışan işçilerin, maddede  yalnızca maden işçileriyle sınırlandırılmasına tepki göstererek, maddenin tüm  yeraltı işlerinde çalışanları kapsamasını talep etti.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR