Mayıs'ın ortasında neye uğradıklarını şaşırdılar!
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde etkili olan dolu yağışı 3 köyde ekili alanlarda büyük hasara yol açtı.
GÜNDEM , 14 Mayıs 2018 Pazartesi, 11:35
Mayıs'ın ortasında neye uğradıklarını şaşırdılar!

İlçeye bağlı Tozlu, Tekeli ve Yeniköy'de etkili olan dolu yağışı, mısır, karpuz, mısır ve pamuk tarlalarında yumurta sarısı büyüklüğünde yağan dolu ekili alanlara zarar verdi. Yaklaşık 10 dakika boyunca yumurta sarısı büyüklüğünde yağan dolu yağışının ekili alanları adeta biçtiğini söyleyen Tozlu köyünden çiftçi Mehmet Uçaroğlu çiftçinin büyük zararının olduğunu söyledi.

Sağanak yağışla birlikte gece saatlerinde başlayan dolunun zararı gün ışıyınca gün yüzüne çıktığını söyleyen Uçaroğlu ekili karpuz tarlamda gelişmekte olan karpuzların parçalandığını ve zararının büyük olduğunu söyledi. 14 Mayıs Çiftçiler Gününde dolunun vurduğu köylerde çiftçinin perişan olduğunu söyleyen Soner Topalhan ise, hasadına başlanan buğday tarlalarında başakların yerlere düştüğünü biçilemez durumda olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

"Tozlu, Tekeli ve Yenköy'de dolu yağışı sonrası ekili tarım alanlarındaki mısır, pamuk, karpuz ve buğday tarlalarında büyük zarar oluştu. Bir an önce hasar tespit çalışmalarının yapılarak çiftçinin mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz. Dolu çiftçileri çiftçiler gününde perişan etti" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR