Memurlardan '3,5' eylemi
Yurdun çeşitli yerlerinde kamu çalışanları, hükümetle sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasını protesto etti.
GÜNDEM , 23 Mayıs 2012 Çarşamba, 18:10
Memurlardan '3,5' eylemi
Aksaray'da, Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Aksaray Şubesi üyeleri, Hükümet Meydanı'nda toplandı.

Döviz taşıyan Eğitim-Bir-Sen üyeleri slogan attı.

Eğitim-Bir-Sen Aksaray Şube Başkanı Mahmut Aslan, anlaşmazlıkla sonuçlanan görüşmelerde Kamu İşveren Heyeti'nin ilk toplu sözleşmede imza atılamamasının baş sorumlusu olduğunu ileri sürdü.

Kamu görevlileri ve eğitim çalışanları olarak referandum sonrası aylarca yasayı beklediklerini ifade eden Aslan, ''Yasa çıktı, masaya kilitlendik. Ek ödeme konusundaki talebimizi toplu sözleşme masasında olmazsa olmazımız olarak ilan ettik. Çünkü 666 sayılı KHK ile farklı kurumlarda aynı unvanlar arası eşit işe eşit ücret dengelemesi yapılırken öğretmenler ve öğretim elemanları olarak kapsam dışında tutulduk'' diye konuştu.

Öğretmen ve öğretim elemanlarının ek ödemelerinin 314 lira artırılmasını istediklerini söyleyen Aslan, ''Masada uzlaşarak almaya çalıştığımız haklarımızı almak için gücümüzle, kararlılığımızla bugün alanlardayız'' dedi.

Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.


Kayseri


Kayseri'de, KESK ve Kamu-Sen üyesi memurlar ortak eylem yaptı.

Hükümetin memur maaşına yönelik zam teklifini protesto eden sendika üyeleri, Cumhuriyet Meydanı'nda buluştu. Türkiye Kamu-Sen üyeleri Meydan Parkı'nın önünde eylem yaptı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı sendika üyeleri de Sivas Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü.

Yürüyüş sırasında Atatürk Anıtı'nın önünde eylem yapan Memur-Sen üyeleri, KESK üyelerine alkışla destek verdi.

Daha sonra KESK ve Kamu-Sen üyeleri birleşerek eylemlerini birlikte sürdürdü.

''Yaşasın sınıf dayanışması'', ''Birleşe birleşe kazanacağız'', ''Direne direne kazanacağız'' diye slogan atan memurlar halay çekti.

Sendika temsilcileri tarafından yapılan basın açıklamalarında, toplu sözleşme görüşmeleri nedeniyle hükümete tepki gösterildi.

Konuşmaların ardından Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk, temsili olarak alana getirilen mangalda simit pişirdi.

Simitler memurlara dağıtılırken temsili olarak bir milletvekili mangalda sucuk pişirdi.


Bursa


Bursa'da Memur-Sen, Eğitim-İş, Türkiye Kamu-Sen ve KESK'e bağlı Eğitim-Sen ile diğer sendikaların üyeleri, Fomara Meydanı'ndan Kent Meydanı'na kadar pankart açıp slogan atarak yürüyüş yaptı.

Memur-Sen Şube Başkanı Numan Şeker, kent meydanında yaptığı basın açıklamasında, toplu sözleşme masasında ek ödeme mağduriyetlerinin giderilmemesini, yüzdelik zam ve diğer toplu sözleşme tekliflerinin karşılanmamasını kabul edemediklerini belirterek, ''Bu duyarsızlığı protesto ediyor, Türkiye genelinde hizmet üretmiyor, bir günlük iş bırakarak basın açıklamasıyla eylemlerimizi sürdürüyoruz'' dedi.

Daha sonra Eğitim-İş, Türkiye-Kamu Sen ve KESK'e bağlı Eğitim-Sen temsilcileri de basın açıklaması yaptı.


Mersin


Mersin'de çeşitli sendikalara üye memurlar iş bırakma eylemi yaptı.

Büyükşehir Belediyesi'nin önünde önünde toplanan Kamu-Sen üyeleri, slogan atarak Hastane Caddesi'ndeki AK Parti Akdeniz ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Sendika üyeleri, Kuru Çeşme önünde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polisler ve zırhlı araçlarla barikat kurulması üzerine oturma eylemine başladı.

Polis, daha sonra yürümelerine izin verilmemesi üzerine barikatı aşmaya çalışan sendika üyelerine müdahalede bulundu. Müdahale sırasında 3 polis memuru ve bazı memurlar hafif yaralandı.

Bir süre daha bekleyen gruba görüşmelerin ardından izin verildi.

Kamu-Sen üyeleri, zırhlı araçların yolu açmasının ardından parti binasının önünde basın açıklaması yapıp dağıldı.

Bu arada, İstasyon Meydanı'nda toplanan KESK'e bağlı grup, İstiklal ve Hastane caddeleri güzergahını takiben AK Parti Akdeniz ilçe binasının önüne kadar yürüyüş yaptı. Memur-Sen'e bağlı bir grup da Akbelen Mezarlık Caddesi'ndeki AK Parti il binasının önüne kadar yürüdü.


Balıkesir


Balıkesir'de Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Sen, Memur-Sen 'e bağlı Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) ve KESK'e bağlı sendika üyesi memurlar, birer saat arayla Alihikmetpaşa Meydanı ve Yeşilli Meydanı'nda toplandı.

Pankart açan, slogan atarak yürüyüş yaparak meydanlarda toplanan memurlar, davul zurna eşliğinde halay çekti.

Kamu-Sen Balıkesir İl Temsilcisi Mustafa Koç, siyasilerin seçim meydanlarında verdikleri vaatleri unuttuklarını ileri sürdü.

Hak için, adalet için, daha güzel yarınlar için iş bıraktıklarını belirten Koç, şunları söyledi:

''Seçim meydanlarındaki vaatlerini unutmuşlardır. Bizleri eylemlilik sürecine götüren neden de işte budur. Memurların en tabii hakları yıllardır verilmiyor. Devleti temsil eden çalışanlar açlık ve yoksulluğa terk edilmiş, elverişsiz yerlerde çalışırken seslerine kulak tıkanıyor.''

KESK Dönem Sözcüsü Ekber Gün ise kamu çalışanlarına haklarının verilmesi yolunda başlatılan mücadeleyi örgütlü bir şekilde sürdüreceklerini söyledi.

KESK'e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi bir grup, Balıkesir Tren Garı'nın önünde eylem yaptı.

İzmir-Ankara seferini gerçekleştiren Mavi Tren'in önünü kesmek isteyen sendika üyelerine güvenlik güçleri müdahale etti.

Balıkesir'deki kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetlerinde aksama olmadığı öğrenildi.


Tekirdağ


Tekirdağ ve ilçelerinde Kamu-Sen ve KESK'e bağlı memurlar eylem yaptı.

Tuğlalı Park'ta ilk olarak Kamu-Sen'e bağlı sendika üyeleri toplandı.

Burada açıklama yapan Kamu-Sen Tekirdağ Temsilcisi Muzaffer Doğan, bugün tüm Türkiye'de olduğu gibi toplu sözleşme ve grev hakkını kullandıklarını söyledi.

Doğan, ''Milletvekillerinin maaşına yapılan zam ile memurun maaşına yapılan zam arasında uçurumlar var. Hükümet, kamu görevlilerine verdiği değeri ortaya koymuştur'' dedi.

Kamu-Sen'in açıklamasının ardından alana gelen KESK üyeleri, davul, zurna ve kemençe eşliğinde horon oynadı, halay çekti.

KESK adına açıklama yapan Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Erdal Korkmaz, insanca bir yaşamı hak eden herkes için grevde olduklarını ifade etti.

Korkmaz, ''KESK, kamu emekçilerinin taleplerini ve iradelerini yok sayanların, geleceğini ipotek altına almaya çalışanların oyununu bozmaya kararlıdır. Bizlere tek teminatı şiddet, baskı ve daha fazla yoksulluk olanlara karşı bizim teminatımız fiili meşru mücadele geleneğimiz olmaya devam edecek'' diye konuştu.

Sloganlar atan gruplar, ellerindeki 3,5 yazan balonları patlattıktan sonra olaysız dağıldı.

Çorlu Atatürk Meydanı'nda toplanan sendika üyeleri, Omurtak Caddesi'nden yürüyerek Cumhuriyet Meydanı'na geldi.

Eğitim-Sen Çorlu temsilciliği yetkilisi Bülent Telli, grup adına yaptığı konuşmada, kamu emekçileriyle dalga geçenlere cevap vermek adına grev haklarını kullandıklarını belirtti.

Telli, ''Grev hakkınız yok tehditlerini boşa çıkaran yüz binlerce kamu emekçisi bugün tüm Türkiye'de hayatı durdurmuş durumda. Dağın fare doğurmasını bekleyenler dışında herkesin, kamu emekçilerinin, işçilerin, emeklilerin yürekleri bugün bizimle çarpıyor'' dedi.

Konuşmaların ardından davul zurna eşliğinde halay çeken yaklaşık bin kişi, slogan attıktan sonra olaysız dağıldı.

Öte yandan, Çorlu'da birçok okulda grev nedeniyle ders verilmedi.

Malkara ve Hayrabolu ilçelerinde de memurlar eylem yaptı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR