'Menfez Paşası'ndan şoke eden ifadeler
FETÖ'nün "suikast timi"nde yer alan ve Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığında örgütün Çiğli imamı olduğu ve Çiğli Ana Jet Üssü'ndeki lakabı 'Paşa' olduğu iddia edilen Zekeriya Kuzu savunmasını yaptı. Kuzu savunmasında, emniyette verdiği ifadesini reddetti. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen timde yer alan ve menfezde yakalanan Kuzu, baskı altında verdiği ifadesinin yüzde 99'unu genel kültür ve aklında kalanlara göre kendi kurguladığını savundu.
GÜNDEM , 21 Şubat 2017 Salı, 16:12
'Menfez Paşası'ndan şoke eden ifadeler

Kuzu ifadesinde, 'İnsan kurtarmak için 30 yıldır eğitim aldım. Başarılı operasyonlar yaptım. 2006 yılından sonra da yıldızım parladı. Ben devletin çıkarlarını yaşadıklarıyla ispat etmiş bir insanım. Kişisel çıkarları için bazı kişiler hakkımda örgüt elemanı gibi ismimi çıkardı. Ben inançlı bir insanım, ülkücüyüm. Bazı kişilerin 30 Ağustos'ta ordudan atılacakları söyleniyordu. Bu şakaydı sonradan herkes konuşmaya başladı. Şakaydı ciddi oldu. FETÖ üyeliğine gelince 1 dolarla başlayayım. İki oğlum vardır. Birisi benim soyadımı taşıdığı için tutuklandı diğeri de yurtdışında eğitim görüyordu ama bunlar olunca çıkamadı. Benim oğlumun para koleksiyonu vardı. Oğlum bana 1 dolar verdi. O 1 dolar oradan cüzdanımda kaldığını düşünüyorum" dedi.

'BİZİM İÇİN DELİLER EKİBİ DERLER'

Milliyetçi ve vatanperver birisi olduğunu ileri süren Kuzu, "Ülkü ocaklarında yetiştim. Bunu da ilk defa söylüyorum. 30 yıl boyunca MAK timinde görev yaptım. Benim hayatım insan kurtarmaktır. Bizler için deliler ekibi derler. Biz vatanseveriz, bayrak için ölürüz. MAK timi bayrak için canını verir. Bizlere 'Deliler ekibi' derler" sözünün ardından Gökhan Şahin Sönmezateş ayağa kalkarak 'Ben deliler ekibinden değilim' diye bağırdı.

'FETULLAH GÜLEN'İN MİLLİYETÇİ OLDUĞUNU SÖYLÜYORDU'

Kuzu, ifadesinde FETÖ ile bağlantısı olan kişi ile ilgili ise; "Ben bir baba olarak İzmir gibi bir yerde çocuğum uyuşturucuya bulaşmasın gibi kaygılarla, gittiği dershanedeki Arif'le tanıştım. Evlerine gittim ama sadece oğlunu düşünen bir baba olarak yardımcı olabilir diye. Arif'le zaman zaman sohbetler yapardık. Ama sadece baba olarak çocuğum için. İfademdeki risale okumak konusunu da ben kurguladım. Arif ve Yavuz isimli kişiyle de dini sohbetler yapmadım. Arif sadece Fetullah Gülen'in milliyetçi olduğunu söylüyordu. Diğer anlattıklarımı genel kültür ve aklımda kalan kırıntılara göre ben kurguladım. " bilgisini verdi. Üs imamı olduğu yönündeki iddialarla ilgili Kuzu, "Üs astsubayı olduğum için düşmanım çoktu. Çiğli imamı olduğum doğru değil. FETÖ'cü değilim. Hiçbir zaman hiçbir kademesinde bulunmadım. Baskı altında bunları söyledim. İfademdeki 57 kişilik listedeki isimlerin bazılarını ben yazdım bazıları da emniyette bana yazıldı verildi.Avukatım da görme engelliydi. İfademin altında nereye imza atacağı ona gösterildi ve imzaladı" diye konuştu.

'RAMAZAN KOMUTANIM HAKKINI HELAL ETSİN'

Bunun üzerine mahkeme Başkanı Kuzu'ya, 'Taner Berber, Ramazan Elmas, Yakup Özcan gibi 57 kişinin FETÖ'cü olduğunu FETÖ/PDY örgütü üyesi olduklarını söylemişsin. Bu konuda ne diyeceksin' diye sordu. Kuzu "O isimlerin hepsi uydurmadır. İsimleri söylemem için liste benim elime verildi. Ben de söyledim. Bana zorla yazdırdılar. Bu arada Sayın Başkanım Ramazan Elmas komutanım da ismini verdiğim için bana hakkını helal etsin" dedi. Mahkeme başkanı da 'Kendi içinizde helalleşin' dedi.

Kuzu, Muhsin Yazıcıoğlu kazasına kurtarmak için gitmek istemediği konusunda basında çıkan iddiaların da gerçek olmadığını savundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR