Merak ediliyor! Yarın ve 1 Mayıs tatil mi?
1 Mayıs resmi tatili öncesi akıllarda 30 Nisan tatil olacak mı soruları dolaşmaya devam ediyor.
YAŞAM , 29 Nisan 2018 Pazar, 16:52
Merak ediliyor! Yarın ve 1 Mayıs tatil mi?

Bayram tatilleriyle hafta sonu tatilleri arasında bir günlük boşluk olması halinde idari tatil verilmesinden yola çıkan vatandaşlar, aynı durumun 1 Mayıs resmi tatilinde olup olmayacağını merak etti. Bu kapsamda 30 Nisan tatil olacak mı sorusuna cevap arayan binlerce kişi, bu hususta herhangi bir bilgi olup olmadığını sorgulamaya başladı. Peki, vatandaşların merakla beklediği yarın (30 Nisan) kamu daireleri, okullar ve diğer kurumlar tatil olacak mı? İşte merak edilen bazı bilgiler

Yarın tatil mi sorusu, internet üzerinden araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla resmi tatil olan 1 Mayıs Salı günü, akıllara 30 Nisan Pazartesi günü kaynaştırma tatili olur mu sorusunu getirdi. Peki, 30 Nisan Pazartesi günü tatil mi olacak? Konuyla ilgili açıklama geldi mi? İşte, 1 Mayıs öncesi 30 Nisan hakkında detaylı bilgiler

30 NİSAN TATİL OLACAK MI?

30 Nisan'ın tatil olup olmayacağına dair resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak, bu günün pazartesi gününe denk geliyor olması nedeniyle bazı vatandaşlar yıllık izin alarak tatillerini birleştirdi ve 4 günlük tatile çıktı.

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmi tatil olarak kabul edilen 1 Mayıs geçtiğimiz yıllarda ülkemizde de resmi tatil olarak kutlanmış ve tatil yapılmıştı. Vatandaşlar şimdi ise 1 Mayıs'ın 2018 yılında tatil olup olmadığını merakla araştırıyor. Bu yıl da her yıl olduğu gibi 1 Mayıs 2018 tarihinde resmi tatil uygulaması geçerli olacak ve 1 Mayıs Salı günü okullar tatil olacak, kamu işçileri resmi tatil yapacak. Aynı zamanda özel sektörde de 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda şirketin isteğine göre tatil yapılmaktadır.

1 MAYIS NEDİR?

ABD'nin Chicago kentinde işçilerin 1 Mayıs 1886'dan itibaren iş gününün 8 saat olması için başlattığı mücadele 1889'da "Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı"nın Paris Kongresi'nde "işçilerin ortak bayramı" olarak kabul edildi.

Amerikalı işçilerin, 8 saatlik iş gününü kabul ettirmek için mücadelesi 1884'te başladı. Chicago'da, Trade-Unions (İşçi Birliği) Kongresi de 1 Mayıs 1886'dan itibaren normal iş gününün 8 saat olarak belirlenmesini kararlaştırdı. 1 Mayıs 1886'da ABD'nin büyük kentlerinde beş binden fazla grev ilan edildi. Polisle grevciler arasında çıkan çatışmalarda bir işçi öldü, çok sayıda işçi yaralandı. Üç gün süren gösteriler sonrasında sendikacılardan 4'ü idam, 4'ü ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatının 1889 Paris Kongresi'nde (II. Enternasyonalin 1. kongresi), işçilerin dayanışmaları amacıyla yılda bir günün ortak bayram ilan edilmesi benimsendi. Amerikalı sendikacıların önerisi üzerine bu gün "1 Mayıs" olarak belirlendi.

Türkiye'de 1 Mayıs ilk kez 1921'de kutlandı. Türkiye Sosyalist Fırkasının (TSF) çağrısı üzerine İstanbul işçileri mayısın birinci pazar günü tatil yaptı. TSF merkezindeki bayramlaşmadan sonra partinin Genel Başkanı Hüseyin Hilmi Bey ve üç delege, sadrazamı ziyaret etti.

Ankara'da ise Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, 1 Mayıs 1922'de işçi bayramı kutlandı.

Cumhuriyet'in ilanından sonra 27 Mayıs 1935 tarihli "Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Kanun" ile 1 Mayıs "Bahar Bayramı" olarak kabul edildi. 50 yıl aradan sonra ilk açık 1 Mayıs kutlaması, 1975 yılında İstanbul Tepebaşı'nda bir gazinoda yapıldı.

12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 30 yıla yakın aradan sonra Nisan 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" olarak resmi tatil ilan edildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR