Meral Akşener'in Bursa İzlenimi
İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener Bursa'da basın mensuplarıyla bir araya geldi.
BURSA , 14 Şubat 2020 Cuma, 16:43
Meral Akşener'in Bursa İzlenimi

HABER | Seray SAYGILIOĞLU

Heybeli Otel'de düzenlenen toplantıda Akşener Bursa'da ki izlenimlerini anlattı. Alım gücünün çok düştüğünü belirten Akşener elektrik ve doğalgaz faturasının çok yüksek olduğunu insanların ödemekte zorluk çektiğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İnegöl'ü istiyorum sözüne yönelik açıklama yapan Akşener "Bursa'da 8 ilçeyi gezdim ancak İnegöl'e gitmedim. Ben bilim insanıyım çalışmadığım şeyle ilgili konuşmam. İnegöl'ü henüz çalışmadım" dedi.Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun 31 Mart Yerel Seçim sonuçlarında 'Bursa'yı bazı hatalardan dolayı kaybettik' dediğini belirten Akşener genel değerlendirme de bulunarak, "İstanbul Ankara Adana ve Antalya işbirliği sonucunda alındı. Balıkesir bizdeydi. Bazı hatalardan dolayı kaybettik. 31 Mart kulak çekme seçimiydi" dedi.

EYT SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akşener İYİ Parti Antalya Milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı Tuba Vural Çokal'ın istifasını değerlendirdi. Akşener istifa nedeninin parti için anlaşmazlık olduğunu ve istifasına saygı duyulması gerektiğini söyledi. EYT konusuna da değinen Akşener bir çok yolu deneyerek EYT'yi gündemde tuttuklarını ve bu sorunu mutlaka çözeceklerinin altını çizdi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Bursa'ya gelen Akşener, tarihi Ulu Cami civarındaki ve tarihi Kapalı Çarşı'daki esnafla buluştu. Ardından Mudanya ilçesine geçen Akşener, bir otelde düzenlenen toplantıda, partisinden istifa eden milletvekillerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstifalara saygı duyulması gerektiğini belirten Akşener, şöyle konuştu:

"Bizim Tuğba hanımla beraber dört arkadaşımız partimizden istifa etti. Bir milletvekili arkadaşımız MHP'ye geçti. Bir milletvekili arkadaşımız bağımsız kaldı. Bizden seçilmiş bir milletvekili arkadaşımız da AK Partiye geçti. Dün istifa eden Tuğba hanımın neden istifa ettiği hakkındaki benim bilgim, teşkilat üzerinde bir ters düşme neticesinde olduğu. İstifa etmiş hiçbir arkadaşım hakkında olumsuz bir kelime etmedim. Çünkü istifa tek taraflı saygı duyulması gereken bir kavramdır. Benimle istifa edeceğine dair bir konuşma yapmadı. O nedenle yaptığı açıklamanın dışında bir şey bilmiyorum. Bildiğim, il başkanlığının iki ilçe başkanını tedbirli olarak disipline sevk etmesi diye bir resmi yazısının olduğu."

Akşener, istifa eden milletvekilleriyle ilgili kararı en iyi seçmenin vereceğini vurguladı.

- "Biz Türkiye'nin çıkarını tercih ettik"

Seçimlerde partisinin değil Türkiye'nin çıkarını düşündüklerini ifade eden Akşener, şöyle devam etti:

"En çok üzerinde durduğum Bursa, Balıkesir ve İstanbul'dur. Bursa'nın alınabilmesi için oy istemek için 10 ilçeyi tek tek dolaştım. Sonuç olarak Bursa'da kaybedildi. Sayın Kılıçdaroğlu'nun beyanıyla söylüyorum. 'Biz bazı hatalar yaptık' dedi. Biz İYİ Parti olarak zaman zaman bazı ikilemlerle karşılaştık. Burada ya partinizin ya da Türkiye'nin çıkarı. Birinden birini tercih edeceksiniz. Biz istişare ederek Türkiye'yi tercih ettik. Bu iş birliğinin sonucunda İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya alındı."

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin tutmadığını savunan Akşener, "Sayın Erdoğan için de hayırlı olmadı. Biz fabrika ayarlarına dönmek zorundayız. Anketlerden çıkan sonuca göre vatandaşların yüzde 65'i parlamenter demokrasiye dönülmesini istiyor." ifadesini kullandı.

Akşener, daha sonra, Mudanya ilçesinde yaptığı ziyaretlerde bir kahvehanede vatandaşlarla sohbet etti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR