Merkel'in 4'üncü zaferi
Angela Merkel genel seçimden yaklaşık 6 ay sonra ve tüm krizlere rağmen Meclis tarafından 4'üncü kez Şansölye seçildi.
DÜNYA , 14 Mart 2018 Çarşamba, 12:02
Merkel'in 4'üncü zaferi

709 üyeli Alman Parlamentosu'nda Merkel'in Başbakan seçilebilmesi için mutlak çoğunluk olarak 355 oy alması gerekiyordu. Merkel, 399 toplam sandalye sayısına sahip olan koalisyon ortağı Hıristiyan Birlik ve Sosyal Demokratlardan 364 oyla Şansölye seçildi. Merkel'e 315 hayır oyu, 9 çekimser oy çıktı.

ALMANYA İkinci Dünya Savaşı'ndan beri ilk kez yeni hükümeti kurmakta çok zorlandı. Aşırı sağcı AfD'nin üçüncü büyük parti olarak Meclis'e girmesiyle Meclis'te temsil edilen siyasi parti sayısının 6'ya çıkması, yeni hükümetin kurulmasını zorlaştırdı. Avrupa'nın güvenlik çapası olarak görülen Almanya ilk kez siyasi istikrar sorunu yaşadı. Merkel önce Yeşiller ve Hür Demokratlarla (FDP) Jamaika koalisyonu kurmak için masaya oturdu. Ancak görüşmelerden üç hafta sonra FDP'nin masadan kalkmasıyla Jamaika opsiyonu suya düştü.

Almanya hükümet krizi içine düştü ve erken seçim gündeme geldi. Bir erken seçimde aşırı sağcı AfD'nin çok daha güçlü Meclis'e gireceği tehlikesi siyasi partiler üzerinde baskıyı artırdı. Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, siyasi parti temsilcileriyle tek tek görüşerek, erken bir seçime gitmeden, bir hükümet kurulması için siyasi partileri çaba göstermeye çağırdı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR