Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.
EKONOMİ , 27 Temmuz 2017 Perşembe, 13:59
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Temmuz toplantısında faiz oranlarını değiştirmedi

Politika faizi % 8'de, faiz koridorunun alt ve üst bandı sırasıyla % 7,25 ve % 9,25 düzeyinde, GLP borç verme faiz oranı ise % 12,25'te bırakıldı.

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in dün yaptığı büyüme, enflasyon ve faiz politikasına ilişkin açıklamalarının olumlu algılanması TL'ye olumlu olarak yansırken, dün sabah güne 3.57 seviyesinin üzerinde başlayan dolar/TL açıklamalar sonrasında 3.55 seviyelerine kadar geriledi. Dolar/TL kuru Fed'in faiz kararı sonrasında ilk tepki olarak 3.53 seviyesine kadar gerilerken sonrasında 3.54 seviyesinde dengeledi.

Bu sabah 3.52 seviyesinde güne başlayan Dolar/TL kuru Merkez Bankası faiz kararı öncesinde de 3.52 seviyelerinde yerini korudu.

BEKLENTİLER SABİT TUTULMASI YÖNÜNDEYDİ

TCMB tarafında ise kısa vadeli faizlerde bir değişiklik beklenmiyordu ancak açıklamalar izlendi. Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında faizlerde değişim beklemiyordu. Ekonomistler, Türk Lirası'nın son dönemde dolar karşısında değer kazanması, Merkez Bankası'nın sıkı duruşu ve baz etkisinin desteğiyle enflasyondaki düşüş trendinin sürmesi nedeniyle bu ayki PPK toplantısında faizlerin sabit tutulmasını öngörüyordu.

DÜN DE FED KARARINI AÇIKLAMIŞTI

Haziran ayında son 11 yılın dördüncü ve bu yılın ikinci faiz artırımını gerçekleştirerek fonlama faizini 1,00-1,25 bandına taşıyan Fed FOMC dün Temmuz ayı kararında gösterge faizi ve para politikasını değiştirmediğini açıklamıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR