Merkez Bankası'nda istifa şoku!
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcısı ve Para Politikası Kurulu üyesi Erkan Kilimci'nin görevinden istifa edeceği öne sürüldü.
GÜNDEM , 30 Ağustos 2018 Perşembe, 14:56
Merkez Bankası'nda istifa şoku!

İddia uluslarası haber ajansı Reuters'ten. Reuters konuyla ilgili iki ayrı kaynağa dayandırdığı haberinde Kilimci'nin Merkez Bankası Yardımcılığı görevinden istifa etmeye hazırlandığını duyurdu.

Kaynaklar Kilimci'nin Türkiye Kalkınma Bankası'nın yönetim kurulu üyesi olacağını da söyledi.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın resmi tatil olması nedeniyle Merkez Bnakası ve Türkiye Kalkınma Bankası'ndna konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Türkiye Merkez Bankası, bu yıl Türk Lirası'nın ABD doları karşısında yüzde 40 oranından fazla deer kaybetmesine rağmen faiz oranlarını yükseltmemesi yönünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın baskısı altındaydı.

ERKAN KİLİMCİ KİMDİR?

1976 yılında doğan Erkan Kilimci, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Muhasebe/Finansman tezsiz yüksek lisans programını tamamladı.

Çalışma hayatına Pamukbank Teftiş Kurulu'nda başlayan Kilimci, banka ve sermaye piyasası kurumlarında çeşitli görevlerde bulundu.

Erste Securities İstanbul Menkul Değerler A.Ş.'de Genel Müdür olarak görev yapan Kilimci, 17 Haziran 2013 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasalar Genel Müdürlüğü görevine, 12 Mayıs 2016 tarihinde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na atandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR