Merkez Bankası swap faizini indirdi!
TCMB swap piyasasında Türk Lirası faizini yüzde 25.5'ten yüzde 24'e düşürdü.
EKONOMİ , 21 Mayıs 2019 Salı, 11:08
Merkez Bankası swap faizini indirdi!

Merkez Bankası, swap piyasasında TL faizini yüzde 25.50'den yüzde 24.00'e indirdi.

6.04 seviyesinde işlem gören dolar/TL, kararın ardından 6.0923 seviyesine kadar çıktı.

Dünya gazetesinin aktardığına göre euro/TL ise 6.7730 seviyesinde işlem görüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) 100 bin dolar ve fazlası döviz alımında paranın ilgilinin hesabına bir gün valörlü olarak geçeceğini bildirmesinin ardından bir hamle de Merkez Bankası'ndan geldi. TCMB swap piyasasında Türk Lirası faizini yüzde 25.5'ten yüzde 24'e düşürdüğünü açıkladı.

Ayrıca, Merkez Bankası, 10 Mayıs itibarıyla ara verdiği 1 hafta vadeli repo ihalelerine yeniden başladı.

Merkez Bankası bugün swap faizini yeniden yüzde 24,00'e çekmesinin ardından repo piyasasında da miktar bazlı ihale açtı. Banka bir hafta vadeli 17 milyar TL tutarında miktar bazlı repo ihalesi açtığını duyurdu.

Banka 9 Mayıs'ta "Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır." açıklaması yapmıştı.

LİMİTİ YÜZDE 40 YÜKSELTMİŞTİ

TCMB, Nisan ayında Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası'nda vadesi gelmemiş toplam swap satış limitini yüzde 30'dan yüzde 40'a yükseltmişti.

SWAP NE DEMEK?

Swap, sözlük anlamı olarak takas, değiş/tokuş anlamına gelmektedir. Forward piyasalarda swap işlemleri, farklı faiz türlerine sahip (sabit ve değişken faizli) borçların birbirleri ile değişimi olarak tanımlanır.

SWAP ORANI NEDİR?

Piyasada üç tür swap işlemi vardır. Bunlar; para swapı, faiz swapı ve çapraz döviz swapı'dır. Kısaca swap türlerine değinecek olursak;

1) Para swapı işlemleri; tarafların önceden anlaştıkları oran ve koşullarda belirli miktardaki para birimlerini değiştirmek suretiyle gerçekleştirdikleri işlemlerdir.

2) Faiz swapı işlemleri; gösterge bir anapara tutarı üzerinden farklı faiz oranı esaslarına göre hesaplanacak faizlerin iki taraf arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngören bir sözleşmedir. Bu sözleşmede, aynı para biriminden olan borçların faiz ödemelerinin yapısı değişmekte, anapara değişimi gerçekleşmemektedir.

3) Çapraz döviz swapı işlemleri; farklı para birimleri ve farklı faiz yapısı üzerine (sabit veya değişken) borçlanan taraflar, diğer tarafın borcuna ilişkin anapara ve faiz ödemelerini yerine getirmek üzere anlaşarak gerekli yükümlülüğü yerine getirirler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR