Milletvekiline özel haklar getiren teklife jet onay
Eski ve mevcut milletvekillerine yeni haklar getiren TBMM Üyeliği Teklifi, Meclis’e sunulduktan iki gün sonra Plan-Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek hızla kabul edildi. Düzenlemeyi komisyonda savunan Meclis Başkanı Cemil Çiçek, “Milletvekilinin bir statüye ihtiyacı var. Bir ‘ayrıcalık’ edebiyatıdır tutturuldu gidiyor. Beni koruyan polisin bir statüsü var, benim statüm yok” dedi.
GÜNDEM , 09 Mayıs 2013 Perşembe, 21:21
Milletvekiline özel haklar getiren teklife jet onay

Komisyonda AK Partililerin yanı sıra, CHP ve MHP milletvekilleri de, “Milletvekilliği bir itibar mesleğidir” diyerek teklifi savundular. CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ise, “Seçim bölgemde vatandaş ‘Ben 30 yıl SSK’ya pirim ödüyorum, bin 200 lira emekli aylığı alıyorum, siz 2 yıl milletvekilliğiyle 6 bin lira maaş alıyorsunuz’ diyor. Ben buna katılıyorum. 12 bin lira maaş, 6 bin lira da emekli aylığı alıyorum. Vatandaşın gözüne batan budur. Bu hakikaten çok rahatsız edici bir şey” dedi.

ESTETİK AYARI

Teklifte önergeyle iki değişiklik yapıldı. Milletvekilleri ve yakınlarına estetik dahil her türlü sağlık giderlerini devlete ödetme hakkı getirdiği belirtilen “her türlü sağlık giderleri” ifadesindeki “her türlü” sözcüğü çıkarıldı. Ayrıca Meclis Başkanı Çiçek’in hatırlatmasıyla, kadın milletvekillerine de kamu çalışanlarına olduğu gibi 16 hafta doğum izni hakkı tanındı. CHP İstanbul Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu ise vekillerin maaşlarına haciz yasağı koyan ifadenin çıkarılmasını isteyerek, “Haczedilemez’ ifadesinin kaldırılmasını öneriyorum. Borcu varsa haczedilsin” dedi. Aslanoğlu’nun sözlü önerisi işleme alınmadı.

Eleştirilere yanıt veren Cemil Çiçek ise şunları söyledi: “Burada imzası olan grup başkanvekillerine çok teşekkür ediyorum. Kamuoyuna bakarsanız, milletvekillerinin maaşları artıyor, akla hayale gelen bütün harcamalarını kapsayacak şekilde yanıltıcı yayınlar yapılıyor. Milletvekilinin ne olduğu belli değil. Biz kimiz, neyin, ne için görev yapıyoruz? Yeni bir şey getiriyor değiliz. Bu kadar parlamento düşmanlığının, milletvekili düşmanlığının kime ne faydası var? Bu memlekette canını dişine takmış gece gündüz çalışıyoruz. Bir milletvekilinin bir diplomat kadar değeri yok mu? Bugün bu ülkede makam sahibi herkesin bir temsil ödeneği var. Bu ucu açık, örtülü ödenek değil.

KAYMAKAM KÖŞK’TE OTURUYOR

Sanki Başbakanlık’ta, Genelkurmay’da tabldotun fiyatı çok pahalı da Meclis’inki ucuz. Meclis’i bu kadar karikatürize etmenin anlamı yok. Sanki yedi ceddemiz burada sabah akşam çorba içip 20 ton et yiyor. Kaymakamlar, valiler, hepsi köşkvari binalarda oturur. Kullandıkları araçlara kadar hepsini devlet verir. Biz çıktık lojmandan kurdulduk, ama devlette 250 bin tane lojman var. Sanki Meclis milletvekiline bir örtülü ödenek getiriyor. Bu kanunda aslında eksik var. Analık izni bu kanunda yok, olması lazım.” 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR