Milyonlarca çalışanın kıdem tazminatı bundan böyle...
Kıdem tazminatı modeli belli oldu. Yeni modele göre, her çalışanın bireysel hesabı olacak. İşveren bireysel kıdem tazminatı hesabına her ay prim yatıracak. İsteyen birikimini altında, isteyen dövizde değerlendirebilecek. Kazanılmış tüm haklar korunacak.
EKONOMİ , 21 Ocak 2016 Perşembe, 09:16
Milyonlarca çalışanın kıdem tazminatı bundan böyle...
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı modeli somutlaştırıldı. Bireysel kıdem fonu sistemiyle milyonlarca işçiyi kapsayan, kazanılan hakların korunduğu, yeni işe girenin katılımının zorunlu olduğu kıdem hesabına geçiliyor. 

Yeni modele göre, her çalışanın bireysel hesabı olacak. İşveren bireysel kıdem tazminatı hesabına her ay prim yatıracak. Bireysel emeklilik hesabı gibi kıdem fonuna da belli bir süre dokunulamayacak. Ancak sınırlı özel durumlarda erken çekme imkânı olacak. 

Tazminat birikiminin bir kısmını fon, bir kısmını ise hesap sahibi yönetebilecek. BES şirketleri de kıdem tazminatı hesaplarını yönetmek için hazineden yetki alacak. Emeklilik şirketini işveren seçecek. 

Çalışan birikimini tahvil, döviz, altın, hisse senedi, katılım bankası gibi istediği araçlarda değerlendirebilecek. Tercih yapmazsa bir bölümü kamu borçlanma araçlarına yatırılacak. Her ay sonunda hesabın hangi noktada olduğu ve neması takip edilebilecek. 

Fon sistemiyle hem kazanılan hem de gelecek haklar korunacak. Yeni işe girenlerde fona katılım zorunlu, eski çalışanlarda isteğe bağlı olacak. Çalışanla işveren uzlaşırsa yeni sisteme geçiş de mümkün olacak. İşten ayrılma durumunda aynı hesap üzerinden kıdem hakkı sürecek. İşten çıkarılan gibi istifa eden de kıdemini alabilecek. Yeni sistemle bir gün çalışanın bile kıdem hakkı olacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR