Milyonlarca dolara satılan 'Kiliya İdolü'nün ikizi son anda kurtarıldı!
İstanbul'da düzenlenen 6 operasyonda, New York'taki bir müzayedede 14,5 milyon dolara satılan "Kilia İdolü"nün benzeri heykel ile Tunç çağı savaş baltaları, Firik ve Urartu dönemi bronz fibulaları, Grekçe taş baskı İncil'in de aralarında bulunduğu 836 parça tarihi eser ele geçirildi.
GÜNDEM , 28 Mart 2019 Perşembe, 13:43
Milyonlarca dolara satılan 'Kiliya İdolü'nün ikizi son anda kurtarıldı!

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Fatih ve Küçükçekmece'de 6 ayrı operasyon gerçekleştirdi. Operasyonun en önemli noktarından biri ise tarihi Kapalıçarşı oldu. Yapılan aramalarda, 4 bin yıllık baltalar, ok ve mızrak uçları ile İbranice ve Ermenice el yazması İncil'in de aralarında bulunduğu 836 tarihi eser ele geçirildi.

7 kişinin gözaltına alındığı operasyonda aralarında 18. yüzyıldan kalma Grekçe taş baskı İncil ve kilya tipi idol ana tanrıça figürünün yanında Ermenice ya da Sanskritçe yazılmış metinler, Roma sikkeleri, Helenistik dönem sapan taşları, Hitit dönemi adak geyikleri, erken tunç balta ağızları gibi çok sayıda tarihi eser ele geçirildi.

Bu eserlerin yapılacak incelemelerin ardından İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Ayasofya ve Topkapı müze müdürlüklerine teslim edileceği bildirildi.

Tarihi eserler arasında, benzeri 28 Nisan 2017'de New York'taki bir müzayedede 14,5 milyon dolara satılan 5 bin yıllık "Kilia İdolü"nün benzeri heykel ile Tunç Çağı savaş baltaları, Firik ve Urartu dönemi bronz fibulaları, çok nadir bulunan Ermenice ve İbranice dua metinleri ile Grekçe taş baskı İncil'in de bulunduğu belirtildi.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR