Milyonları ilgilendiren gelişme!1 Mayıs'tan itibaren...
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, 1 Mayıs'tan itibaren sabit ve cep telefonu ile internet hizmeti veren şirketlerin, vatandaşları rahatsız eden pazarlama ve tanıtım amaçlı mesaj, arama ve maillerinin sona ereceğini bildirdi.
GÜNDEM , 30 Mart 2015 Pazartesi, 13:05
Milyonları ilgilendiren gelişme!1 Mayıs'tan itibaren...
Bakan Bilgin, yaptığı açıklamada, Bilgi Teknolojileri ve  İletişim Kurulu tarafından "Pazarlama Amaçlı Haberleşmelere İlişkin Usul ve  Esaslar"a ilişkin taslak metnin hazırlandığını belirtti. 
 
 Elektronik Ticaretin Düzenlenmesine İlişkin Kanunun 50. maddesinin  değiştirildiğini hatırlatan Bilgin, "Kanunda yapılan değişiklikle 'İşletmeciler  tarafından, sundukları hizmetlere ilişkin, abone ve kullanıcılarla, önceden  izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa  mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle pazarlama  veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla haberleşme yapılamaz' hükmü  getirildi" diye konuştu. 
 
Kurulun, kanunda yapılan değişikliğin gereği, "Pazarlama Amaçlı  Haberleşmelere İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı"nı hazırlayarak kamuoyunun  görüşüne sunduğunu anlatan Bilgin, kamuoyu görüşlerinin alınmasının ardından  düzenlemenin yürürlüğe gireceğini söyledi. 
 
Hazırlanan taslakla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)  tarafından yetkilendirilen sabit, mobil telefon şirketleri ile internet  servis  sağlayıcıları, kablo ve uydu TV şirketlerine ilişkin yeni düzenlemelerin yer  aldığını ifade eden Bilgin, şunları kaydetti: 
 
 "Elektronik haberleşme sektöründe yetkilendirilmiş şirketlere  pazarlama, tanıtım, cinsel içerik iletimi amaçları ile yapılan otomatik arama  makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi haberleşmelere ilişkin  olarak abonelerden izin alma zorunluluğu getiriliyor. Şirketler sözleşme ve  taahhütname imzalanması sırasında abonelere pazarlama ve tanıtım amaçlı  haberleşmeleri ücretsiz reddetme imkanı sağlayacak. Pazarlama ve tanıtım amaçlı  haberleşmeleri reddeden abonelere bu tür mesaj ve mailler gönderilemeyecek." 
 
Bilgin, işletmecilerin pazarlama ve tanıtım amaçlı haberleşmeler için  izin vermeyen ya da daha önce verdikleri izni geri alan aboneyle söz konusu  amaçla haberleşme yapılabilmesi için izin alma zorunluluğunun getirildiğini  belirtti. Bilgin, abonelerden alınacak izinler için kullanıcılarla yılda en fazla  iki defa iletişime geçebilme sınırlamasının olacağını bildirdi. 
 
Taslakta ağır cezaların öngörüldüğünü belirten Bilgin, "İşletmeci  tarafından elektronik haberleşme hizmeti sunmak üzere yetkilendirilen taraflarca,  pazarlama veya cinsel içerik gibi maksatlarla yapılacak haberleşmelerde  belirlenen usul ve esaslara uygun hareket edilmesinin temininden işletmeciler  sorumlu olacak. Elektronik haberleşme sektöründe hizmet veren işletmeciler,  yapılacak düzenlemeye uymamaları halinde ise bir önceki takvim yılındaki net  satışlarının yüzde 3'üne kadar ağır para cezaları ile karşılaşacaklar"  ifadelerini kullandı. 
 
 Bilgin, elektronik haberleşme sektörü dışında finans, sağlık,  bankacılık gibi sektörlerde faaliyet gösteren teşebbüsler tarafından yapılacak  pazarlama ve tanıtım gibi haberleşmelere ilişkin usul ve esasların ise Gümrük ve  Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanacak mevzuat kapsamında belirleneceğini  kaydetti

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR