Mühendisler proje yönetimini öğrendi
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, oda üyelerinin iş hayatında süre ve maliyet kayıplarını önlemek için ‘Proje Yönetim Yazılım Semineri’ gerçekleştirdi.
BURSA , 28 Şubat 2015 Cumartesi, 14:50
Mühendisler proje yönetimini öğrendi
İMO Bursa Şubesi, oda üyelerinin pratik ve planlı çalışma koşullarını arttırmalarına destek oluyor. Akademik Odalar Yerleşkesi’nde düzenlenen ‘Proje Yönetim Yazılım Semineri’ Makina Mühendisi İsmet Kocaman tarafından verildi.
İsmet Kocaman, iş başvurularında artık mühendislerden proje yönetimi bilgisinin de istendiğini söyleyerek MS Project programının proje yönetilirken kullanabilecek bir araç olduğunu belirtti.Proje yönetimi ile süre, maliyet, iş paylaşımının belirlenebildiğini ifade eden Kocaman, “Özellikle inşaat sektöründe maliyetler ve süreler önemli. Her şey görünür olmalı yani işler insanların kafasında değil planlı gerçekleştirilmeli. Projeler geciktiğinde her zaman firmaya maliyet olarak yansır. Zincirleme olarak başka işler de etkilenir. Firmalar proje yönetimini gerçekleştirirken bir yazılım kullanırsa bu gecikmeleri önceden öngörebilir, tedbirlerini alabilirler. Kullandığı süre ve maliyette işi bitirebilirler” dedi.

Kocaman, Türkiye’de birçok firmanın yurtdışı ortakları bulunduğunu dile getirerek, bu firmaların da her zaman planlı olarak ilerlemek istediğine dikkat çekti. Kocaman, seminerde bir proje planının oluşturulması, uygulanması ve iş hayatında yaşanan proje yönetimi deneyimlerini aktardı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR