Müjdeyi verdi... Önümüzdeki yıl vergilerde artış olmayacak
Bakan Şimşek, önümüzdeki yıl vergilerde bir artış olmayacağını açıkladı.
GÜNDEM , 21 Kasım 2014 Cuma, 12:00
Müjdeyi verdi... Önümüzdeki yıl vergilerde artış olmayacak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 2015'te kamuya personel alımını kısacaklarını açıklayan Şimşek, "Önümüzdeki yıl vergi oranlarında bir artış ya da yeni bir vergi öngörmüyoruz" dedi.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
İşte Şimşek'in açıklamalarından satır başları:
 
* G-20 Zirvesi'nden çıkan "yolsuzlukla mücadele eylem planı" bizim lehimize olur.
 
* Çok uluslu şirketler faaliyet merkezini düşük vergili yere taşıyor.
 
* Uzun süredir yoğun toplantılar yapıyoruz. Kalkınma planını eylem planına dönüştürdük. Yeni eylem planı Türkiye'yi üst lige taşıyacak bir plandır.
 
* Siyasi krizlerin etkilerini aştık, sıra verimliliği artırmada.
 
* Türkiye İş Yapma Endeksi'nde 69'uncu sıradan 55'inci sıraya yükseldi.
 
* Seçim sonrası uygulamaya girecek olan reform paketi temenni paketi olmayacak, uygulanacak.
 
Merkez Bankası'nın faiz kararı 
 
* Enflasyon çok önemli. Enflasyonu tek haneye düşürdük ama bu sene politik gelişmelerden etkilendi. Bu sene arzulanan performansı yakalayamadık. Petrol fiyatları bu seviyede kalırsa enflasyonu etkiler.
 
* Tarımda maliyetleri ve aracıları inceleyecek komite kurduk. Merkez Bankası'nı desteklememiz lazım. Sadece Merkez'in çabaları enflasyonu indirmede yeterli olmaz. Merkez'in elini güçlendirmemiz lazım.
 
* Ben Merkez'in kararlarını eleştirmem. Ülkede cari açık varsa fiyat istikrarı sağlanamaz. Merkez Bankası'nın para politikasında eli güçlü olmalıdır.
 
* Türkiye'nin 4'te 1'i milli gelirin yüzde 8'ini karşılıyor. Tarımda verimliliği artırmamız şart. Üretim artışı çok önemli.
 
* Her zaman tercihler söz konusu olacak. Enerji ve tarım alanlarını dengede götürebilmemiz lazım. Bunlar birbirinin alternatifi değil.
 
İşsizlikte denge nasıl kurulacak?
 
* Önümüzdeki dönemin en önemli sorunlarından biri işsizlik. İşsizlik çift hane yeni gelenler nedeniyle. İş aramıyorum deyince işsiz sayılmıyorsunuz. İş aramaya başlayanların sayısında bir patlama var.
 
* Eğitim seferberliği işgücüne katılım isteğini artırdı.
 
* Derdimiz istidamı artırmak. İşsizlerin sorumluluğu bizde. Onlar için de reform yapmamız lazım.
 
Suriyeli mülteciler
 
* Türkiye'de bir mülteci sorunu var. Bu konuda ilave çalışmalar var. Şöyle bir gerçeklik var. Misafrilerimiz bu sorun halledilene kadar Türkiye'de kalacak.
 
* Suriyeli misafirlerimizin bir kısmı belki kayıtdışı çalışıyor olabilir. İşsizlik oranı artışını mültecilere bağlamak yanlış olur.
 
* Kamuya ciddi oranda alım yaptık. 2015'te kamuya personel alımını kısacağız. Örnek olarak polis sayısı Avrupa'nın ilerisinde. 40 bin kişilik kadroda öğretmenler öncelikli olacak. Bazı bakanlıklarda belki de hiç personel alımı olmayacak.
 
* Kamuda kiralamayı sınırlandırmamız lazım. Doğu ve Güneydoğu'da lojman şart ama Ankara gibi yerlerde azalmalı.
 
* Önümüzdeki yıl vergi oranlarında bir artış ya da yeni bir vergi öngörmüyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR