Mustafa Bozbey: 'Karar genel merkezimizin'
AS TV'de yayınlanan Sönmez Medya Buluşmaları'nda yerel seçim öncesi merak edilen konulara açıklık getiren Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, adaylık sürecini Kılıçdaroğlu ile yapacağı görüşmenin belirleyeceğini söyledi.
BURSA , 02 Kasım 2018 Cuma, 08:37
Mustafa Bozbey: 'Karar genel merkezimizin'

HABER I Ayşegül SEVER

AS TV'de yayınlanan Sönmez Medya Buluşmaları'nın bu haftaki konuğu Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey oldu. Bursa Hâkimiyet ve AS TV ekibinin sorularını yanıtlayan Başkan Bozbey, yerel seçimler, belediyecilik ve birçok konuda açıklama yaptı. Belediye başkanlığında 20. yılını dolduran Başkan Bozbey, yapmak istediği ve yaptığı projeleri anlattı. Pişman oldukları hiçbir projenin olmadığını, geç kalınan projeler nedeni ile üzüntü duyduklarını dile getiren Bozbey, Anadolu Hastanesi ve Beşevler Kent Meydanı'nın bitirilmemesi nedenlerinden bahsetti. Başkan Bozbey, "Keşke yapmasaydık dediğimiz bir projemiz yok. Zaten yaptığımız her işin altına imzamızı atıyoruz. Yapamadığımız keşke yapabilseydik dediğimiz projemiz var. Anadolu Hastanesini keşke bitirebilseydik diyoruz. Çünkü proje ilçe belediyelerinin üzerinde olan bir proje. Kaba inşaatları tamamlandı ince inşaatlarına geçiyoruz ama gönlümüzden geçen bu dönemin sonuna kadar o projemizi tamamlamaktır. Beşevler Kent Meydanı projemizi maalesef plan değişikliği süreci çok uzadığı için yapımı uzadı. Nilüfer için yapmak istediğimiz çok proje var" şeklinde konuştu.

MUHTARLARIN BOZBEY TALEBİ

Nilüferli muhtarların CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ziyaretinde Başkan Mustafa Bozbey'i yeniden başkan görmek istemelerini ve seçim anketlerindeki son durumu değerlendiren Bozbey, " Muhtarlarımız bir dönem daha Başkan Mustafa Bozbey ile çalışmak istediklerini söylediler. Bu beni çok duygulandırdı. Muhtarların tamamına yakını böyle bir istekte bulunuyor ise bundan daha büyük bir mutluluk olamaz. Demek ki bugüne kadar doğru iş yapmışız. Genel Başkan Yardımcımız Lale Karabıyık ile de bir süreç başlattılar. Görüştüler. Tabii ki her genel başkan her ili kazanmak ister. Genel başkanımız da Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanmak ister. Neticede her şey bir matematiktir. Şu anda yapılan araştırmalar var. Bu hafta sonu araştırmamızın sonuçları gelecek. Bu kentin ne diyeceğini göreceğiz. Halk, kent adına ne istiyor. Seçmen sizden bir şey bekler" dedi.

'ADAYLIK BAŞVURUM YOK'

Aday olup olmayacağı sorularına da açıklık getiren Başkan Bozbey, kararı seçmene ve genel merkeze bıraktı. Başkan Bozbey, "Bu beklentilere göre nasıl tavır gösterileceği araştırmalar sonucu ortaya çıkacak. Biz de değerlendirmemizi yaptıktan sonra genel merkezimizle paylaşacağız. Ben hiçbir yerden aday değilim. Adaylık başvurum yok. Böyle bir tartışma da aslında doğru değil. Neticede karar verecek olan genel merkezimiz. Karara göre biz eve de döneriz bir yere de aday olmayız aday olmak istersek de oluruz. Şu anda uluorta adayım ya da değilim demek doğru değil " şeklinde konuştu. Nilüfer'de kendisinin aday gösterilmemesi durumunda yeni adayın kazanıp kazanamayacağı sorusuna da cevap veren Başkan Bozbey, "Mutlaka ölçümleri olacaktır. Sayın Genel Başkanımız bu konuda çok hassastır. Eğer Nilüfer'de bir risk düşünüyorsa asla başka bir şey düşünmez. Mudanya ve Nilüfer'i kaybettiğini düşünürsek çok şey olur. Risk varsa o riske genel başkanımız girmez" dedi.

GÖNÜLDEN KARŞILAYAMADILAR

Geçtiğimiz günlerde Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa'nın önde gelen iş insanlarının Gölyazı'da buluşmasını değerlendiren Bozbey, çalışmaların devam ettiğini belirterek Gölyazı halkına sitem etti. "O insanları orada bir daha çok zor görürsünüz. O iş insanları birbirinden değerli ve kente değer katan insanlar. Üzüldüğüm nokta Gölyazılı o insanları bağrına basamadı. Ben bağırlarına basarak karşılamalarını beklerdim. O insanların onlara destek olmak için geldiklerini bildikleri halde böyle bir gönülden karşılayamamalarını içime sindiremiyorum.
Çünkü orda hiçbir işadamı rant derdinde değil. Sadece onlar Bursa'ya turizm açısından nasıl destek oluruzun derdindeydiler. Halka da söyledim. Gölyazılı kendi kazanacak. Ama ona bile maalesef kucak açmadılar. Buna rağmen yine de iş insanlarımızın oluşturduğu grup duyarlı olmaya devam ediyor" şeklinde yorumladı.

YOL HARİTASINI ANLATTI

Bundan sonraki süreçte yol haritasını anlatan Bozbey, 'Yola çıkarsak kazanırız' dedi. Başkan Bozbey, "Seçmenin birdenbire değişimini beklemek söz konusu değildir. Geçtiğimiz 2014 seçimlerinde yüzde 86 buçuk kişi Nilüfer'de yaşamaktan mutlu ve bizi takdir ediyor. Evet destekliyorum diyen yüzde 82, oy veren ise yüzde 55'tir. Sizi çok takdir eder çok beğenir oy vermeye gelince başka partiden kullanır. Bunu iyi ölçmek lazım. Karşıda şu anda sadece siyasal partileri koyarak araştırma yapıyorsunuz. Kişi üzerinden yapamıyorsunuz. Biz biraz daha halkla daha iyi iletişim kuruyoruz. Elimizdeki birkaç veriyi analiz ederek yola çıkmak lazım. Tarih kazananları yazar kaybedenleri değil. Biz bir yerde karar veriyorsak biz burada varız diyorsak kazanacağız demektir " dedi.

NİLÜFER'E İHANET EDİLDİ

Nilüfer'de devam eden kentsel dönüşüm sıkıntısına da değinen Başkan Mustafa Bozbey, çalışmaların her geçen gün kaosa döndüğünü belirtti. Büyükşehir Belediyesi'nin gerekliliklerini yerine getirmek zorunda olduğunu ifade eden Bozbey, vatandaşın perişan olduğuna dikkat çekti. Başkan Bozbey, kentin kirlendiğini ve kirletenlerin kim olduğunu herkesin bilmesi gerektiğini söyleyerek Nilüfer Belediyesi'nin konuyla bir ilgisi olmadığını vurguladı. Bozbey, "Sıkıntılar aşıldı demek mümkün eğil. Gitgidede kaosa dönüyor. Büyükşehir Belediyesi almış olduğu sorumluluğu ve gereklerini yerine getirmek zorundadır. Şu anda insanlar perişan durumda. İnsanlar kira desteği bitince daha da zora girebilirler. Yapılan bu yanlışları bir an önce bitirmek lazım. Artık bakanlık da bu işe el koymak zorunda. Bakanlık öncülülük yapmaz ise bu insanlar ve müteahhitler zarar görecek. Kente ve Nilüfer'e ihanet edilmiştir. Yapılanları herkes gördü" dedi.

AVM'YE İŞLETME İZNİ VERİLDİYSE GİDERİM

Mudanya Belediyesi'nin yapımına karşı çıktığı AVM'nin geçtiğimiz günlerde açılışına katılan Mustafa Bozbey, neden katıldığı yönündeki tartışmalara da açıklık getirdi. AVM'nin Mudanya Belediyesi tarafından işletme izni aldığını belirten Bozbey, AVM sahibi iş insanını da Bursa'ya hizmetlerinden dolayı takdir ettiğini belirtti. Bozbey, "Ben Bursa'da nerede olursa olsun özellikle yatırımcıların yapmış olduğu davetli olduğum her açılışa giderim. AVM'ye eğer belediye çalışma izni verdiyse benim için sorun yoktur. İşletme ruhsatını verdiğiniz yere karşı çıkıyorsanız onu ayrı tartışırız. Ya ruhsatı vermeyeceksiniz ya da verdiyseniz orda olacaksınız. O hayırsever işadamının bu ülkeye ne denli katkılar sağladığını bilen en yakın insanlardan bir tanesiyim.
Ekonomiye katkı sağladığı için istihdam sağladığı için sahip çıkmalıyız. Açılışta Mudanya'nın yarısı ordaydı. Herkes teşekkür ediyordu. Orda antik kent var mı yok mu bilim insanları bakar. Var ise işadamı o kalıntının tamamını ortaya çıkarır ve cam döşer Türkiye turizmine kazandırır buna eminim" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR