'Musul'a operasyonda Irak'ın yanındayız'
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, "Musul'a başlatılacak operasyonda Irak'ın yanındayız; Irak'ın terörle mücadelesinde her türlü istihbarat ve lojistik desteği vermeye hazırız" dedi.
GÜNDEM , 04 Mart 2015 Çarşamba, 14:59
'Musul'a operasyonda Irak'ın yanındayız'
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Musul'a başlatılacak bir operasyonda Türkiye'nin, Irak'ın yanında olacağını belirterek, "Türkiye, Irak'ın terörle mücadelesinde her türlü istihbarat ve lojistik desteği vermeye hazırdır. Bu desteğin yanı sıra Irak ordusuna ve Peşmergeye eğitim ve donanım yardımına da hazırız" dedi. 

Bakan Yılmaz ve Irak Savunma Bakanı Halit el-Ubeydi, baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından Savunma Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi. Yılmaz, konuşmasında, "Ubeydi ile terörle mücadele, güvenlik, savunma ve askeri işbirliği konularını ele aldık. Türkiye, Irak'ın birliği, bütünlüğü, istikrarı, güvenliği ve refahı için elinden gelen katkıları sunmayı sürdürecektir. Kapsamlı bir yapıya sahip İbadi hükümetini ve programını destekliyoruz" şeklinde konuştu. 

"Musul'a başlatılacak bir operasyonda Irak'ın yanındayız" diyen Yılmaz, "Türkiye, Irak'ın terörle mücadelesinde her türlü istihbarat ve lojistik desteği vermeye hazırdır. Bu desteğin yanı sıra Irak ordusuna ve Peşmergeye eğitim ve donanım yardımına da hazırız. Irak'ın bütün güvenlik güçlerine askeri yardımımız devam edecek" ifadelerini kullandı. 

Musul'u terk edecekler için kamplar kurulacak

Yılmaz, Irak halkının çektiği acıları hafifletmeye çalıştıklarını vurgulayarak, Türkiye'nin Irak'a ilk insani yardım ulaştıran ülkelerden olduğunu hatırlattı. Türkiye'nin bugüne kadar Irak'a 800 tırla insani yardım ulaştırdığına dikkati çeken Yılmaz, söz konusu yardım malzemelerinin hiçbir ayrım yapılmadan "tüm Iraklı kardeşlere" dağıtıldığını kaydetti. İsmet Yılmaz, insani yardımların devam edeceğini belirterek, "Musul'a yönelik operasyon sırasında yerlerinden olacak Iraklılar için insani yardım ve kamp kurma konusunda Türkiye hazırdır. Türkiye, Musul'un kurtarılması için Iraklı kardeşlerinin yanında olacaktır" diye konuştu. 

Bakan Yılmaz, Türkiye ve Irak'ın tarihleri kadar kaderlerinin de bir olduğunu, Türkiye'nin, iyi gününde de kötü gününde de Irak halkının yanında olmaya devam edeceğini dile getirdi. Terör örgütü DAİŞ'e karşı Türkiye'nin aldığı önlemlere de değinen Yılmaz, Türkiye-Irak ve Suriye sınırında güvenlik tedbirlerinin en üst düzeye çıkarıldığını, havalimanlarında giriş çıkışlarla ilgili tüm tedbirlerin alındığını aktardı. 

Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi

Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat konusunu da değerlendiren Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Türkiye'nin ABD ile sözleşme imzaladığını hatırlatarak, şunları söyledi:

"Bu sözleşme, DAİŞ'e karşı mücadele verecek Suriyeli muhaliflerin, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'da eğitilmesi ve donatılması konusundadır. Buraya alınacak olanlar, hem Türkiye hem de ABD'nin ortak kararıyla belirlenecek kişilerden oluşacak. Güvendiğiniz insanları eğitirseniz onlardan bir yanlış hareket olmayacağını düşünürsünüz ve bunu da beklersiniz."

"İlişkiler gelişmeli" 

Yılmaz ile baş başa ve heyetler arası gerçekleşen görüşmelerde birçok konuyu ele aldıklarını aktaran Irak Savunma Bakanı el-Ubeydi de, DAİŞ terörüyle mücadelede Türkiye'nin desteğini sürdüreceğini ifade ederek, "Irak'ın tüm haklı konularında Türkiye'nin olumlu rolü her daim mevcut. Başta askeri alandaki işbirliği olmak üzere tüm ilişkilerin daha da gelişmesini temenni ediyoruz" diye konuştu. 

Bakan Halit el-Ubeydi, Irak'a yönelik askeri ve insani yardımlar için Türkiye'ye teşekkür ederek, "Türkiye, terörü tamamen bitirmemiz için her türlü yardıma hazırdır. Irak'ın milli güvenliğinin, Türkiye'nin de güvenliği olduğu konusunda bizimle aynı görüşteler" ifadelerini kullandı.  

Musul operasyonu

Musul ilinin kurtarılması için hazırlıkları yapılan operasyonu da değerlendiren Ubeydi, "Musul operasyonu zamanlama, donanım ve silah konusunda tamamen Iraklı bir operasyon olacak. Hiç kimsenin bu operasyonla alakası yoktur. Bu, Irak ordusunun savaşıdır" şeklinde konuştu. 

Bir gazetecinin, "koalisyon güçlerinin hava desteği olmayacak mı" sorusuna Ubeydi, "Uluslararası koalisyonun operasyondaki rolü için gereken anlaşma sağlanmıştır. Onda sıkıntı yok" cevabını verdi. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR