Musul'da son kale de düştü
Musul'da iki günlük kuşatmanın ardından terör örgütünün kentten önceki son kalesi geri alındı. Çatışmalarda aralarında liderlerin de bulunduğu yaklaşık 250 IŞİD'linin öldürüldüğü bildiriliyor. Kent merkezine 60 kilometre yaklaşan peşmerge ve Irak güçleri, son darbeyi vurmak için hazırlık yapacak.
DÜNYA , 25 Ağustos 2016 Perşembe, 22:33
Musul'da son kale de düştü
Suriye'de Türkiye'nin Cerablus harekâtıyla gerileyen terör örgütü IŞİD, Irak'ta da köşeye sıkışıyor. Peşmerge, Ordu birlikleri ve aşiret savaşçılarının katıldığı Musul operasyonunda, Kayyara yaklaşık 48 saat süren kuşatmanın ardından IŞİD'den kurtarıldı.

Kayyara çevresinden terör örgütünü süpüren Irak güçleri, böylece IŞİD'in Musul önündeki son kalesini de temizlemiş oldu. Kayyara, kent merkezine yaklaşık 60 kilometre mesafede.

Operasyonu yöneten Korgeneral Riyad Celal Tevfik, Perşembe günü yaptığı açıklamada IŞİD'i tamamen bölgeden kazımak için kısıtlı bir zamanları olduğunu söyledi. Tevfik'in verdiği bilgiye göre, birlikler halihazırda Kayyara çevresinde tuzaklanmış patlayıcı ve bubi tuzaklarını temizliyor.

Kayyara'daki çatışmalarda aralarında liderlerin de bulunduğu yaklaşık 250 IŞİD'linin öldürüldüğü bildiriliyor.

Irak Başbakanı Haydar İbadi, operasyonun başarısını "Kayyara'nın geri alınmasıyla belirlediğimiz büyük hedefe varmak daha da kolay olacak" sözleriyle övdü. İbadi, Musul'un bu yıl bitmeden kurtarılacağını da söyledi.

Ordu birlikleri, geçen ay Kayyara Hava Üssü'nü IŞİD'den geri almıştı.

Irak'ta IŞİD'in elindeki son büyük kent

Başkent Bağdat'ın 400 kilometre kuzeyindeki Musul, ülkenin ikinci büyük kenti. Terör örgütü IŞİD, Musul'u Haziran 2014'te işgal etti ve halihazırda Irak'ta elinde tuttuğu en büyük şehir. IŞİD, yaz başında Felluce'yi günler süren kuşatmanın ardından kaybetmişti.

İşgal öncesi nüfusu yaklaşık 2 milyon olan kentten, operasyonun devamında büyük bir göç akını bekleniyor. Birleşmiş Milletler, Musul çevresinde çadır kentler hazırlıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR