Nilüfer'e kardeşlik parkı
Nilüfer Belediyesi ile kardeş şehir olan Ukrayna’nın Nilkolayev Belediyesi tarafından yaptırılan Nilüfer-Nikolayev Kardeşlik Parkı törenle hizmete açıldı.
BURSA , 17 Mayıs 2013 Cuma, 16:50
Nilüfer'e kardeşlik parkı

Nilüfer Belediyesi, Nikolayev ile olan kardeşliğini yapılan dostluk parkıyla perçinledi. İki kardeş şehir belediyeleri arasında geçen yıl imzalanan protokolle dostluk parkı yapılmasına karar verilmişti. Mimarisi ve tasarımı Nikolayev Belediyesi tarafından yapılan Nilüfer-Nikolayev Kardeşlik Parkı, İhsaniye Mahallesi Kent Meydanı’nda açıldı.

Açılış törenine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Ukrayna Nikolayev Belediye Başkan Yardımcısı Yuriy Andrianko ve bareberindeki heyet ile 12. Spor Şenliklerine katılan diğer kardeş şehirlerin belediye temsilcileriyle çok sayıda davetli katıldı.

İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından yapılan törende konuşan Başkan Mustafa Bozbey, dostluğun gelişmesinde öncülük yapan, mart ayında vefat eden Nikolayev Belediye Başkanı Vladimir Çayka için derin üzüntülerini bildirdi. Yöneticilerin yaptıkları hizmetlerle yaşadığını kaydeden Bozbey, “Çayka’nın şehrine yaptırdığı eserlerle yaşayacağına inanıyorum. Bu güzel parkı da ona adıyorum. Nilüfer Belediyesi olarak Ukrayna’daki kardeş şehrimiz Nikolayev’le de diğer kardeş belediyelerle olduğu gibi özellikle kültür, eğitim spor gibi alanlar başta olmak üzere karşılıklı çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız ziyaretler sonucunda her iki kentte de diğerini temsil eden iki park yapılmasına karar vermiştik. Bugün Nilüfer Nikolayev Kardeşlik Parkı’nı açıyoruz, önümüzdeki aylarda da Nikolayev’deki Nilüfer Parkı açılacak. Böylelikle her iki şehrin izleri bir diğerinde kalıcı olacak” dedi.

Nilüfer Belediyesi olarak kardeş kentlerle olan ortak park projelerine de önem verdiklerini kaydeden Bozbey, “Japon Parkı, Eğridere Parkı, Dalyan Parkı, Azerbaycan Kardeşlik Parkı gibi parklarla, temelinde barış olan kardeş belediyelerle ilişkilerimizi sonsuza taşımayı hedefliyoruz. Nikolayev Parkı da bu zincirin bir başka halkası oldu. Parkın tasarımını kardeş kentimiz yaptı, uygulamayı biz gerçekleştirdik. Gezinti yolları ve dinlenme alanlarıyla dikkat çeken bu örnek projede en önemli objelerden biri, anıt tasarımı ve havuz. Birbirine doğru uzanan iki granit kütle, Nilüfer ve Nikolayev’in kardeşliğini ifade ediyor. Aralarındaki havuz ise Karadeniz’i temsil ediyor. Anıtın bir yüzeyinde Ukraynaca, diğer yüzeyinde ise Türkçe olarak, “Nikolayev ve Nilüfer; daima birlikteyiz, bizi ayıran yalnızca deniz” yazıyor” diye konuştu.
Park içerisindeki kilit ağacı hakkında da bilgi veren Başkan Mustafa Bozbey, “Nilüfer Nikahevi’nde evlenen çiftlerimiz asacakları kilitlerle binlerce kilometre ötedeki bu geleneği şehrimize taşıyacak. Bunun anlamı da şudur. Geleneğe göre çiftler bağlılıklarını kilit ağacına astıkları farklı renk ve tasarımdaki kilitlerle perçinliyor. Bu kilitlerin anahtarını ise nehir suyuna atıyorlar. Çiftlerden gün gelip de ayrılmak isteyenin o nehre girerek anahtarı bulması ve kilidi açması gerekiyor. İşte tıpkı bu gelenekteki gibi Nikolayev’le dostluğumuz sağlam bir kilitle güvence altında” şeklinde konuştu.

Nikolayev Belediye Başkan Yardımcısı Yuriy Andriyenko da törende yaptığı konuşmada, Nilüfer Belediyesi ile çok anlamı bir projeye imza attıklarını kaydederek, “Bugün iki kardeş şehrin hayalleri gerçek oldu. Tüm halkımız adına sizlere çok teşekkür ediyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bizi ayıran sadece Karadeniz ve biz de onu ya uçarak ya da yüzerek aşarız” diye kaydetti.
Konuşmaların ardından açılış kurdelası kesildi ve ardından parkta bulunan kilit ağacına Nilüfer Belediyesi ve kardeş şehirlerinin isimlerinin yazılı olduğu kilitler asıldı.
Toplam kullanım alanı bin 889 metrekare olan parkta, yeşil alan miktarı ise bin 448 metrekareden oluşuyor. İki ülke ve Karadeniz’i simgeleyen anıt ve havuz ise parka ayrı bir renk katıyor. Ağaçları, kilit ağacı, bank ve ışıklandırmalarıyla modern bir görünüme kavuşan dostluk parkı, İhsaniye Kent Meydanı’na da ayrı bir hava katacak.

Ukrayna Nikolayev’de yapımı devam eden ve gelecek aylarda açılışı yapılacak olan yaklaşık 10 dönümlük parkta da Bursa’nın izleri olacak. Yürüyüş yoluyla çevrili olacak parkta, Bursa’yı simgeleyecek olan bir heykel, süs havuzları, otopark, banklar ve piknik masaları, spor aletleri ile oyun grupları yer alacak. Parkta ayrıca iki katlı ve 120 metrekare genişliğe sahip bir Bursa evi de yer alacak. Giriş katı kafeterya olarak kullanılacak olan yapının ikinci katının bir bölümü müze, bir bölümü de Bursa’ya özgü ürünlerin satılacağı ve tanıtılacağı bir mağaza olarak hizmet verecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR