Nilüfer Kadın Korosu Portekiz yolcusu
Bursa'da hiçbir müzik eğitimi almayan 175 kadının bir araya gelmesiyle kurulan Nilüfer Kadın Korosu, 7'nci yurt dışı konserini vermek üzere Portekiz'e gidecek.
BURSA , 18 Mart 2019 Pazartesi, 09:21
Nilüfer Kadın Korosu Portekiz yolcusu

2005 yılında Dr. Aysel Gürel tarafından kurulan ve yaşları 32 ile 78 arasındaki hiçbir müzik eğitimi almayan 175 kadının bir araya gelmesiyle kurulan Nilüfer Kadın Korosu konserlerine devam ediyor. Bütün masraflarını kendisi karşılayan koro, konserlerden elde ettiği gelirleri de şiddete uğrayan kadınlara, hasta çocukların tedavilerine küçük yaşta kız çocukların evlendirilmesini önlemek için yapılan projelere destek olmak için ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki okul ve öğrencilerin ihtiyacını karşılamak için kullanıyor. 2005 yılından beri 151 konser veren Nilüfer Kadın Korosu, 152'nci konserini Portekiz'de vermek üzere hazırlıklarını yapıyor. Daha önce Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Hollanda, İtalya ve Letonya'da konser veren koro, aldıkları davet üzerine Sanat Akademisi'nde konser vermek üzere 37 kişilik ekiple Portekiz yolculuğuna çıkıyor. Koro Şefi Dr.Aysel Gürel "Portekiz, yurtdışında konser vereceğimiz 7'nci ülke oluyor. Aslında çok farklı ülkelerden davet alıyoruz. Ancak bu yurtdışı faaliyetlerimizi tamamen kendi imkanlarımızla, gönüllü olarak gerçekleştirdiğimiz için her yıl ancak bir ülkeye gidebiliyoruz. Gittiğimiz her ülkede Geleneksel Türk Müziği, Türk Kültürü ve Türk Kadınını tanıtmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Özellikle Anadolu'nun geleneksel bindallı kostümü ile sahne almamız oldukça fazla ilgi uyandırıyor. Sadece müziğimizi değil aynı zamanda halk oyunlarımızı da tanıtıyoruz.

Tüm amaçlarının Türkiye'nin tanıtımına hizmet etmek olduğunu söyleyen Gürel "Gerçekten ülkemizin tanıtımına büyük hizmet verdiğimizi düşünüyorum. Gittiğimiz ülkelerde, o ülke insanlarının konser sonrası olumlu görüşlerini duymak, orada yaşayan Türklerin mutluluğunu görmek bizi daha da fazla motive ediyor. Her yıl imkanlarını zorlayan koro arkadaşlarımı da bu özverilerinden dolayı yürekten kutluyor, onlarla gurur duyuyorum" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR