Norveç'teki katliamı yapan caniden onay mı aldı!
Yeni Zelanda'da cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen saldırıda ölü sayısı 50'ye yükseldi. Saldırganın 74 sayfalık manifestosu ve saldırı öncesinde Türkiye dahil bazı Avrupa ve Asya ülkelerine yaptığı seyahatler istihbarat örgütlerini harekete geçirdi. Manifestosunda Tarrant, dolaylı olarak saldırı için Norveç'te 77 kişiyi öldüren Anders Breivik'ten onay aldığını iddia ediyor.
DÜNYA , 17 Mart 2019 Pazar, 09:15
Norveç'teki katliamı yapan caniden onay mı aldı!

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki aşırı sağcı terör eylemini gerçekleştiren Brenton Tarrant'ın 'Büyük Yer Değişimi' başlıklı manifestosunda dünyadaki radikal aşırı sağcı gruplarla haberleştirdiğini söylemesi ve Türkiye'nin de içinde olduğu birçok Avrupa ülkesi ile Pakistan ve Kuzey Kore'yi ziyaret ettiğinin ortaya çıkması dünya genelinde istihbarat kurumlarını harekete geçirdi.

AVUKATI İDDİAYI REDDETTİ

Manifestoya göre Tarrant, Norveç'te 2011 yılında 77 kişiyi öldüren Anders Breivik'ten saldırı konusunda 'onay' aldı. Aşırı sağcı teröristin 'saldırı onayı' ifadesi Breivik'in dünya genelinde aşırı sağcı gruplara yönelik bir 'emir-komuta' zinciri olup olmadığı konusunda şüphe yarattı. Konu hakkında Norveç basınına konuşan Breivik'in avukatı Oystein Storrvik, müvekkilinin dış dünya ile çok sınırlı bir iletişiminin olduğunu ve böyle bir haberleşmenin mümkün olmadığını savundu.

OSMANLI SAVAŞLARINI İNCELEDİ

17-20 Mart 2016 ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarih aralıklarında Türkiye'yi iki kez ziyaret ettiği ortaya çıkan Tarrant'ın, Aralık 2016'da Sırbistan, Hırvatistan, Karadağ ve Bosna-Hersek gibi Balkan ülkelerine seyahat ettiği belirlendi. 9-15 Kasım 2018 tarihlerinde Bulgaristan'da olduğu tespit edilen Tarrant, burada Osmanlı güçleriyle Hıristiyan güçlerinin karşı karşıya geldiği savaşlara ilişkin yerleri ziyaret etmiş. Tarrant'ın buradan Romanya'ya, ardından da Macaristan'a geçtiği belirtiliyor. Aşırı sağcı terörist, yazdığı manifestoda Hıristiyan-Batı kültürünün en büyük düşmanlarından biri olarak Osmanlı İmparatorluğu'nu gördüğünü yazmıştı.

AŞIRI SAĞCI GRUPLARLA TEMAS

Yeni Zelanda basını, Tarrant'ın Portekiz, İspanya ve Fransa'nın da olduğu bir Avrupa turu daha gerçekleştirdiğini yazdı. İngiliz gizli servisi MI5 ise Tarrant'ın İngiltere'deki aşırı sağcı gruplarla temasa geçip geçmediği konusunun araştırıldığını duyurdu. Manifestosunda Tarrant, İngiltere'de 2017'de Müslümanlara yönelik saldırı düzenleyen Darren Osborne'dan ilham aldığını söylemişti.

BITCOIN ZENGİNİ Mİ

Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyaletindeki Grafton kasabasında yetişen Tarrant'ın babasının temizlik görevlisi, annesinin İngilizce öğretmeni olduğu, kendisinin de kişisel antrenör olarak çalıştığı açıklandı. Babasının ölümünden sonra kendisine kalan mirasla bitcoin alış satışı sayesinde kazandığı paralarla seyahat eden Tarrant'ın, Kuzey Kore ve Pakistan'a sırt çantasıyla yaptığı geziler sırasında köklü bir değişiklik geçirdiğine inanılıyor.

BİR ŞÜPHELİ SERBEST KALDI

Öte yandan, Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, dün yaptığı açıklamada, saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısının 50'ye yükseldiğini bildirdi. Önceki gün ölü sayısı 49 olarak açıklanmıştı. Bush, 36 yaralının hastanede tedavilerinin sürdüğünü söyledi. Katliamda hayatını kaybeden kurbanların kimliklerinin aileleriyle paylaşıldığını kaydeden Bush, kimlik bilgilerinin kamuoyuna açıklanmadığını ifade etti. Saldırıyla ilişkili gözaltındaki 2 şüpheliden kadın olanının serbest bırakıldığını da duyuran Bush, erkek şüphelinin gözaltında kalmaya devam ettiğini duyurdu. Öte yandan, saldırıda doğrudan yer almayan bir diğer erkek şüphelinin ise pazartesi günü mahkemeye çıkacağı bildirildi. Bush, "Şu anda sadece bir kişi (Brenton Tarrant) saldırıyla suçlanıyor" dedi.

TÜRKİYE DE ARAŞTIRIYOR

Yeni Zelanda'da katliam yapan Brenton Tarrant'ın geçmişi Türkiye'de de mercek altına alındı. Türkiye'yi hedef alan sözlerinin ardından Tarrant ile ilgili inceleme başlatan Türk makamları yaptıkları ilk tespitlerde teröristin 17-20 Mart 2016 ve 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul'dan Türkiye'ye giriş-çıkış yaptığını belirledi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) 2016 yılındaki kayıtları incelemeye aldı.

Tarrant, iki defa Türkiye'ye girdi ve 45 gün kaldı. Türk yetkililer havalimanının 2016 yılına ait kamera arşivlerini çıkardı. Tarrant'ın uçaktan inişinden havalimanından çıkışına kadar tüm kayıtlar inceleniyor. Güvenlik birimleri, teröristin havalimanından itibaren izini sürerek, karşılayan olup olmadığını belirlemeye, kaldığı yerleri tespit etmeye çalışıyor. Ayasofya ve Sultanahmet Meydanı'ndaki MOBESE kayıtları da inceleme altında. Teröristin İstanbul dışına çıkmış olma ihtimaline karşı yurtiçi uçuş kayıtları ve otobüs terminallerindeki kayıtlar da araştırılıyor.

Tarrant'ın aynı yıl Sırbistan ve Karadağ'a gittiği de belirlendi. Türk güvenlik birimleri, saldırganın Balkanlar'da aşırı sağ gruplarla olası bağlantısını da araştırıyor. Tarrant'ın Türkiye, Balkan ve Doğu Avrupa ülkeleri ziyaretleriyle ilgili ulaşılacak ipuçlarının gerekirse tüm bu ülkelerin istiharat ve güvenlik birimlerince ortaklaşa kurulacak bir masada değerlendirilebileceği de ifade edildi. Fırat ALKAÇ/Uğur ERGAN

3 SALDIRI HEDEFLEMİŞ

Dünyanın en huzurlu ülkelerinden Yeni Zelanda'yı kana bulayan Brenton Tarrant'ın (28) üçüncü bir yere saldırıya giderken yakalandığı bildirildi. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern saldırganın ilk ihbardan 36 dakika sonra iki taşra polisi tarafından yakalandığını söyledi. Tarrant'ın aracında iki silah daha ele geçirildi. Tarrant, 74 sayfalık manifestosunda da üçüncü bir adrese saldırı planından bahsediyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR