Nuriye ve Semih'in avukatından açıklama
Açlık grevi eyleminin 203'üncü gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın avukatı Aytül Kaplan, Gülmen'in zorla yoğun bakıma kaldırılmasının nedeninin "duruşmaya çıkarmamak için" olduğunu söyledi. Avukat Kaplan, Semih Özakça'nın ise eğitimcilerin yarın görülecek duruşmasında heyet karşısına çıkarılmasını beklediklerini belirtti
GÜNDEM , 27 Eylül 2017 Çarşamba, 13:54
Nuriye ve Semih'in avukatından açıklama

"Nuriye'yi duruşmaya çıkarmamak için yoğun bakımlık bir durumu olmadığı halde yoğun bakıma götürdüler" diyen Kaplan, şunları söyledi:

Yarınki duruşmaya getirilmeyeceğini düşünüyoruz. Yasal olarak bu durumlarda naip hakim aracılığıyla hastanede ifadesi alınabilir. Heyet bu yöntemi tercih eder mi bilemiyorum? Ama Nuriye'yi sadece kamuoyundan değil heyetten de kaçırdılar. Heyet onları dinlerse belki tahliye edeceklerdi. Bu ihtimali bile ortadan kaldırmak istediler. Nuriye ve Semih'in fotoğraflarını bile kamuoyuyla paylaşmıyorlar.

Gülmen'in ifadesinin alınmamasının tahliyeye engel bir durum olmadığını kaydeden Kaplan, şöyle devam etti:

Naip hakim ile dinlenmesi kararı verilir mi bilemiyorum ama Nuriye duruşma salonuna gelmek ve orada kendini anlatmak istiyor. Kaldı ki ifadenin alınmaması tahliye kararı verilmesine engel değildir. Tutuklu dosyalarda yasal olarak ayda bir dosya üzerinden tutukluluk durumu incelenir ve tahliye kararı verilebilir. Dolayısıyla duruşmaya getirilmeyen ve henüz ifadesi alınmamış sanıkların tahliyesine CMK açısından bir engel yok.

Semih Özakça'nın yarınki duruşmada heyet karşısına çıkarılmasını beklediklerini ifade eden avukat Kaplan, "Yani şu an görünen o ama Semih'i duruşma salonunda görene kadar emin olamayacağız" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR