O kente 3 aşamalı operasyon
Musul operasyonuyla eş zamanlı olarak, DEAŞ’ın üzerindeki baskıyı artırmak için örgütün başkent kabul ettiği Suriye’nin Rakka şehrine yönelik operasyon hazırlıkları devam ediyor.
DÜNYA , 28 Ekim 2016 Cuma, 06:18
O kente 3 aşamalı operasyon
IŞİD'in başkenti saydığı Suriye’nin Rakka kentine yönelik başlatılması planlanan operasyonla ilgili ayrıntılar çıkmaya devam ediyor. ABD’nin, sahadaki güçlerin tam hazır olmamasına ve Türkiye’nin YPG itirazına rağmen, “DEAŞ militanlarının Musul operasyonu nedeniyle Suriye’deki topraklarına kaçması, yığınak yapması ve örgütten Batı’ya yönelik saldırı tehdidinin artması” nedeniyle Rakka’ya yönelik operasyonun başlamasına hız verildiği belirtiliyor. Birden fazla cephe açılarak DEAŞ’in daha hızlı zayıflatılması hedefleniyor.

MUSUL’DAN DAHA UZUN, DAHA ZOR

Operasyonun yakında başlayacağını açıklayan isim olan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, salı günü Paris’te yaptığı açıklamada “Ortaklarımızla Rakka’nın izolasyonu için hazırlıklara başladık. Musul operasyonuyla örtüşme olacak. Bu planımızın parçası ve buna hazırlandık. Rakka operasyonu birkaç hafta içinde başlayabilir” demişti. ABD liderliğindeki DEAŞ karşıtı koalisyonun Amerikalı komutanı Korgeneral Stephen Townsend de önceki gün Türkiye’nin itirazlarına rağmen PKK bağlantılı YPG’nin Rakka kuşatmasında rol alacağını ilk kez net bir dille açıkladı. DEAŞ’ın Batı’ya yönelik saldırı düzenlemek için planlamalar yaptığına dair istihbarat bilgilerine sahip olduklarını da söyledi. Townsend, operasyonla ilgili ise şunları söyledi: “DEAŞ’ı Rakka’da kuşatma zorunluluğu var... Suriye Demokratik Güçleri (SDG), YPG ve Suriye Arap Koalisyonu, Rakka kuşatmasında yer alacak kuvvetin parçası olacak”. Townsend, Rakka’nın Musul’dan daha zorlu bir operasyon olacağını ve daha uzun sürebileceğini vurguladı.

New York Times gazetesine konuşan ABD’li askeri yetkiliye göre, Rakka operasyonu üç aşamalı olacak. İlk aşamada Rakka ve çevresinde örgütün komuta hedeflerine yönelik hava saldırıları yoğunlaştırılacak. İkinci aşamada, çoğu Suriyeli Kürtlerden ve Araplardan oluşan güçlerle Rakka izole edilecek. Üçüncü aşamada ise Rakka merkez için operasyon başlayacak. ABD’li yetkililer, operasyonun bu kısmını Araplarla yürütmeyi umuyor. Irak’ın 1.5 milyonluk Musul kenti ile Suriye’de daha küçük bir kent olan Rakka, DEAŞ’in ilan ettiği halifeliğin iki merkezini oluşturuyor. Rakka’nın nüfusu 200 bin.

Musul’u kurtarma operasyonu 12’nci gününde. Peşmerge ile DEAŞ arasında çatışmaların en yoğun yaşandığı bölge, Türkı askeri gücünün bulunduğu Başika kasabasının çevresi. DEAŞ’ın terk ettiği köyler sakin gözükse de büyük bir tehlikeyi içinde barındırıyor: ‘Mayın!’ Terör örgütü, Başika’nın dört bir yanını mayın tarlasına çevirmiş. Patlama sesinin hangi sokaktan, hangi evden ya da hangi arabanın arkasından geleceği belli olmuyor. Musul’a 10 km uzaklıktaki Tozkrap köyünde DEAŞ’ın ‘savaş bakanı’ olarak bilinen Ömer Şişhani’nin kaldığı evde mayın temizliği yapılırken, meydana gelen patlamada bir Peşmerge öldü, bir diğeri yaralandı. Bu sırada, Türk gazeteciler de saldırıyı kılpayı atlattı. 2 bin 500 nüfuslu Tozkrap köyü, iki gün önce yoğun çatışmaların ardından DEAŞ’tan kurtarılmıştı. Teröristler köyü terk ederken her yere anti tank mayınları yerleştirip intihar saldırılarında kulllanılan patlayıcılardan yerleştirmiş. Peşmerge Ateş Birliği Komutanı Sait Çürükkaya, yapılan temizliği anlatırken “DEAŞ her tarafa mayın ve patlayıcı döşemiş. Köyde canlı bomba saldırısında kullanılmak üzere içi patlayıcı dolu bir sürü araç bulduk” dedi. YunusGerdil adlı Peşmerge, “Bu köyde yapılan bombalı saldırı sonucu 8 arkadaşımız şehitdüştü. DEAŞ’ın bu köyde kullandığı patlayıcı deposu uçakla imha edildi” diye konuştu. Pentagon temmuz ayında Şişhani’nin öldürüldüğünü açıklamıştı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR