O ülkede Allah kelimesi yasak! Sebebi ise...
Malezya'da oldukça ilginç bir karara imza atıldı. Ülkede gayrı müslimlerin 'Allah' kelimesini kullanması en yüksek mahkeme tarafından yasaklandı. Yasağın sebebi Müslümanların Hristiyanlığa kaymasına engel olmak.
DÜNYA , 23 Haziran 2014 Pazartesi, 13:27
O ülkede Allah kelimesi yasak! Sebebi ise...

Malezya Federal Mahkemesi gayrımüslimlerin 'Allah' kelimesini kullanmalarına yönelik önceden verilen kararı onadı. Kararla birlikte Malezyalı Hıristiyanların 'Allah' kelimesini kullanması en yüksek mahkeme tarafından da suç olarak kabul edildi.

HRİSTİYAN GAZETEYE YASAK GELMİŞTİ

2007 yılında ülkedeki Hıristiyanlarca yayınlanan ‘Herald’ gazetesinin ‘Allah’ kelimesini kullanmamasına yönelik karar verilmiş ve Ekim 2009’da Temyiz Mahkemesi kararı onamıştı.

Malezyalı Hıristiyanlar Arapça’dan Malay diline geçen ‘Allah’ kelimesinin sadece İslam dinine ait olmadığını belirterek kelimeyi ayinlerde kullanma haklarının olduğunu savunuyor.

YASAĞIN SEBEBİ DİN DEĞİŞİKLİĞİNİ ÖNLEMEK

Müslümanlar ise ‘Allah’ kelimesinin Hıristiyanlarca kullanılmasının Müslümanlarda kafa karışıklığına yol açtığını ve din değiştirmelere neden olabileceğini ifade ediyor.

Ülkenin yüzde 60'ının Müslüman olduğu Malezya'da yüzde 9 ise Hıristiyanlardan oluşuyor. Aynı zamanda Hinduizm ve Budizm inancı da ülkede yaygın.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR