Obama'dan İstanbul saldırısı mesajı
ABD Başkanı Barack Obama, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen terör saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, Türk halkının yanında olduklarını söyledi.
DÜNYA , 29 Haziran 2016 Çarşamba, 21:39
Obama'dan İstanbul saldırısı mesajı
Obama, Kuzey Amerika Liderler Zirvesi için bulunduğu Kanada'da, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ile ikili görüşme gerçekleştirdi. 

Görüşme sonrası basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan ABD Başkanı Obama,İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına da değindi. Obama, saldırı nedeniyle Türk halkına başsağlığı dileklerini iletirken, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesini de anımsattı. 

Görüşmede, saldırıda hayatlarını kaybeden ve yaralananların görüntülerinden üzüntü duyduklarını aktardığını belirten Obama, ayrıca IŞİD ile mücadelede Türkiye, NATO ve geniş katılımlı koalisyonun ortaklığına olan bağlılığını teyit etme imkanı bulduğunu dile getirdi.

Barack Obama, "ahlaksız organizasyonların" masum insanları öldürmenin ötesinde sunabilecekleri bir şey olmadığını vurgulayarak, IŞİD'in zayıflatıldığına dikkati çekti. 

Obama, "Onlar sürekli sahada kayıplara uğruyor, aldıkları alanları idare edemiyorlar. Suriye'de yenilgiye uğratılacaklar, Irak'ta yenilgiye uğratılacaklar. Bu nefret ağlarını parçalayıncaya kadar durmayacağız" dedi. 

"Türk halkının yanındayız" diyen Obama, benzeri korkunç saldırıların yaşanmaması için gerekenleri yapacaklarını da sözlerine ekledi. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR