Obama’dan Merkel’e veda ziyareti
Almanya Başbakanı Merkel ABD Başkanı Obama'ya Berlin ziyaretinde sekiz yıllık ortaklığı için teşekkür etti.
DÜNYA , 17 Kasım 2016 Perşembe, 22:07
Obama’dan Merkel’e veda ziyareti
Barack Obama ve Angela Merkel ikili görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Amerika ve Avrupa arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin devam etmesinin önemine dikkat çekti.

Merkel iki ülkenin "bir gün" askıya alınmış anlaşmaya geri döneceklerine emin olduğunu söyledi. Merkel ayrıca yeni ABD Başkanı seçilen ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasına karşı olan Donald Trump ile Almanya'nın iyi bir şekilde çalışmak için elinden geleni yapacağını söyledi.

Serbest ticaret anlaşması üzerine müzakereler, 2013 yılının Temmuz ayında başladı. Anlaşmayı savunanlara göre, AB ile ABD arasında gümrükleri ve ticaret engellerini kaldıran bu anlaşma, Atlantik'in her iki yakasına da ekonomik canlanma getirecek. Anlaşmaya karşı olanlar ise tüketici haklarının korunmasında ve gıda güvenliğinde bir aşınma olacağından endişeli. Müzakerelerin kapalı kapılar ardında yürümesi de rahatsızlık yaratıyor.

Obama ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e hayranlığını gizlemeyen yeni başkan Trump'ın uluslararası ilkeleri çiğnediği halde Rusya'ya "karşı koyacağını" umduğunu söyledi.

Obama Almanya'ya seyahatinden önce Merkel'in ‘görev süresindeki en sıkı uluslararası müttefiki olduğunu' söylemişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR