Öcalan silahlar sussun dedi daha ne istiyorsunuz
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, çözüm sürecinde olumlu gelişmelerin yaşandığını belirterek, ''35 yıldır çektiğimiz sıkıntıları böyle bir yöntemle çözmeye çalışıyoruz'' dedi.
GÜNDEM , 07 Nisan 2013 Pazar, 15:43
Öcalan silahlar sussun dedi daha ne istiyorsunuz

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal 24 televizyonunda yayınlanan ''Moderatör Hafta Sonu'' programına katılarak gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Medyanın çözüm sürecine 100 üzerinden en az yüzde 60, yüzde 70'e yaklaşan olumlu bir desteğinin olduğunu ifade eden Arınç, müzmin AK Parti muhalifleri dışında çok satan gazeteler ve çok izlenen televizyonlarında sürecin Türkiye için çok önemli bir şans olduğu ve desteklenmesi gerektiği yönünde ifadelerin olduğunu dile getirdi.

"Silahların bırakılması önemli"

Çözüm sürecine esas desteği medyadan, siyasetten ve sivil toplum örgütlerinden beklediklerini ve bu desteğin sürekli olmasını istediklerini dile getiren Arınç, konuşmasına şöyle devam etti:

"Söyleyecekleri şey çok kolay. 35 yıldır çektiğimiz sıkıntıları böyle bir yöntemle çözmeye çalışıyoruz. Silahların bırakılması önemli değil mi? Evet önemli. Eylemsizlik önemli değil mi? Evet önemli. 3 aydan beri kan dökülmemesi, bombaların, mayınların patlamaması önemli değil mi? Önemli. Silahlı güçlerin ülkenin dışına çıkacak olmaları önemli değil mi? Evet önemli. Peki Öcalan'ın yıllar sonra nevruz meydanından 'silahlar sussun fikirler konuşsun' demesi önemli değil mi? Evet önemli. Daha ne istiyorsunuz? Yıllardır bunu beklemediniz mi, istemediniz mi? Evet bunlar güzel şeyler ama bakalım yarın ne olacak? Yarın ne olacağını biz de göreceğiz. Şu gelinen olumlu süreç içerisindeki ana kilometre taşları sizin 35 yıldır bekledikleriniz değil mi? Evet. Peki yarın başka bir şey olsa iş dursa veya tersine dönse ne yapabiliriz? O zaman başladığımız noktaya tekrar döneceğiz. Bu kadar kazanımı bir anda yok farz etmek mümkün değil. Bunu devam ettirmek ve sonunda gerçek huzur ve istikrara kavuşmak olabilecekse, bu hükümete bu çabaları için destek olamak bizim için vazife değil mi?"

"Konuşmayı bıraksınlar kanun teklifi sunsunlar"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in çözüm süreciyle ilgili farklı açıklamalarının olduğunu, kendisinin bu konuda istikrarlı gitmesinin iyi olacağını dile getiren Arınç, tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Kişiye yönelik düzenleme yapmak bizim hukukumuzda mevcut değil. Böyle bir şey mümkünse üç tane seçenek getirsin CHP. Şöyle bir yasal düzenlemeyi yapın amacımıza ulaşalım. Biz onlara baktığımız zaman uzmanlara sorduğumuz zaman eğer bunlardan mümkün olabilecek bir düzenleme varsa ki sadece onlarla sınırlı değil. Yine tutuklu kalmalarını da bir eksiklik olduğunu gördüğümüz kişiler de içerisine alabilecekse hukuk bazında bunu yaparız ama bu temenniyi bir hukuk çerçevesi içerisine koyacak durumda şu ana kadar olmadık. 3. Yargı Paketi ve diğerlerinde yaptıklarımızın dışında. Konuşmayı bıraksınlar. Bize kanun teklifi, bir madde sunsunlar. Biz onu uzmanlara gösterelim yapılabilecekse yaparız. Hiç kimse bundan endişe etmesin."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR