OPCW heyeti, Duma'ya gidiyor
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) tarafından gönderilen heyetin, Suriye'de kimyasal saldırı düzenlendiği iddia edilen bölgede inceleme yapmak için Duma yerleşim yerine doğru yola çıktığını açıkladı.
DÜNYA , 21 Nisan 2018 Cumartesi, 17:27
OPCW heyeti, Duma'ya gidiyor

Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova yaptığı yazılı açıklamada, OPCW heyetinin, Suriyehükümetinin davetinin üzerinden 11 gün geçmesi ardından Duma'ya ulaşacak olmasını eleştirdi.

Zaharova, Duma'da 7 Nisan'da kimyasal saldırı düzenlendiği iddiaları hakkındaki tartışmalar bu kadar büyümüşken ve hem Suriye ordusu hem de Rus askerler OPCW heyetinin güvenliği konusunda güvence vermişken böyle bir gecikme yaşanmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bunun yanı sıra Rus Dışişleri Sözcüsü, OPCW heyetinin, Duma'da meydana gelenleri tarafsız bir biçimde araştırıp bir an önce objektif bir rapor hazırlamasını beklediklerini kaydetti.

Zaharova ayrıca, Duma'da yaşananların kimyasal bir saldırı olduğu bile kesinleşmemişken Batılı ülkelerdeki siyasetçilerin Suriye hükümetini suçlayıcı açıklamalar yapmasını eleştirdi.

Rus Dışişleri Sözcüsü, Duma'daki olayların 'kasıtlı olarak çarpıtılması karşısında çok öfkeli olduklarını' belirtip bu tür çarpıtmaların 'bir diziBatılı ülkenin yetkililerinin açıklamalarında bol miktarda bulunduğunu' ifade etti.

Duma'da 7 Nisan'da kimyasal saldırı düzenlendiği iddialarını, ABD, Fransa ve İngiltere'nin bu iddiaları gerekçe gösterip 14 Nisan'da Suriye'nin çeşitli noktalarına füze saldırıları düzenlemelerini izlemişti.

Rusya ve Suriye hükümeti, Duma'da ordunun kimyasal saldırı düzenlediği iddiaları reddediyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR