Operasyonlarda 4 bine yakın sivil öldü
Irak İnsan Hakları Gözlemevi, geçen yıl 17 Ekim'de başlayan DEAŞ'a karşı Musul operasyonunda şu ana kadar 3.846 sivilin öldüğünü, 10 binden fazla evin yıkıldığını açıkladı.
DÜNYA , 26 Mart 2017 Pazar, 14:42
Operasyonlarda 4 bine yakın sivil öldü

Merkezi Bağdat'ta bulunan Irak İnsan Hakları Gözlemevi (IOHR) Musul'dan kaçanlarla görüşerek hazırladığı raporu internet sayfasında yayınladı.

Sputnik'in aktardığı raporda, özellikle kentin batısında 19 Şubat'ta yeniden başlayan operasyonda binlerce sivilin öldürüldüğü ifade edildi.

IOHR yetkililerinin Musul'dan kaçan kişilerle görüşerek hazırladığı rapora göre, DEAŞ'ın kontrol ettiği bölgelerdeki çatışmalar ve sivil yerleşim yerlerinin bombardımanlardan etkilenmesi nedeniyle on binlerce kişi evini terk etti.

Sivillerin cesetleri enkaz altında

Musul'dan kaçanların görüşüne de yer verilen raporda, çok sayıda sivilin cesedinin enkaz altında olduğu belirtildi.

Bir Musul sakini, "Bizim yaşadığımız bölgede sadece birkaç DEAŞ'lı vardı. Buna rağmen, kime ait olduğunu bilmediğimiz uçaklar, yerleşim bölgelerini bombaladı. Bu sırada üzerimize yıkılan evde 5 aile yaşıyorduk" dedi.

Bir diğer Musullu ise "Örgüt, 8 aileyi bir evde rehin aldı. Örgüt üyeleri evin çatısına çıkarak, Irak ordusuyla çatışmaya başladı" şeklinde konuştu.

Bombalamada 200'den fazla sivil ölmüştü

DEAŞ'ın 2014 yılında işgal ettiği Musul kentinin kurtarılması için başlatılan operasyon 5 aydır sürüyor. Kürt yönetimine bağlı peşmerge güçleriyle Irak ordusunun karadan katıldığı operasyona, koalisyon güçleri de havadan destek veriyor.

Geçtiğimiz günlerde Musul'da düzenlenen hava saldırısı sırasında 200'den fazla sivilin öldüğü bildirilmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR