Organlarıyla beş aileye erken bayram sevinci yaşattı
Bursa'da vefat eden bir kadın organ bağışında bulunarak, Kurban Bayramı öncesi 5 kişiye ümit oldu.
BURSA , 27 Ağustos 2017 Pazar, 09:58
Organlarıyla beş aileye erken bayram sevinci yaşattı

Bursa'da, yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçiren ve kaldırıldığı Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen 37 yaşındaki Elif Kovancı'nın karaciğeri, iki böbreği ve korneaları 5 kişiye umut oldu. Organlarıyla beş aileyi güldüren Kovancı'nın kuzeninin de kalp nakli için sırada beklediği öğrenildi.

Bursa'da on gün önce yüksek tansiyon şikayetiyle Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılarak beyin kanaması geçirdiği anlaşılan 2 çocuk annesi 37 yaşındaki Elif Kovancı'nın, yoğun bakım ünitesinde dün sabah saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine Kovancı'nın ailesiyle organ nakli koordinatörleri nakil konusunda görüşme yaptı. Ailenin organ bağışını kabul etmesiyle doktorlar organları almak için ameliyata girdi. Bağışlanan organlardan karaciğer ve bir böbrek Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde nakil bekleyen iki hastaya, kornealar Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde nakil bekleyen iki hastaya giderken; diğer böbrek de Sağlık Bakanlığı Organ Nakli veri tabanında yapılacak eşleştirmeye göre gönderilecek.

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Yavuz Selim Çınar, "Beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından organ nakli koordinatörlerimiz, organ nakli için ailesiyle görüşme yaptı. Gerçekten merhumenin ailesi yüce gönüllülük göstererek bağış yapmayı kabul ettiler. Öncelikle merhumeye Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz" dedi.

Kovancı'nın bir kuzeninin de kalp nakli için sırada beklediğini belirten Dr. Çınar, ailenin bu kararı almalarında bir etken olduğunu ifade etti. Yavuz Selim Çınar, "Organ bağışı beklemenin, ne kadar zor ve yıpratıcı bir süreç olduğunu kendileri de bizzat yakından yaşamış bir aile. Bu acıyı bildikleri için tereddüt etmeden organ bağışında bulunarak bugün 5 hastamıza hayat verecek. Biz organ bağışında bulunan ailelere çok teşekkür ediyoruz. Kendi acılarını bir kenara bırakıp bu bayram öncesinde organ bekleyen insanların umudu oldular" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR