Osmangazi Tarihî Mirasa Sahip Çıkıyor
Osmangazi Belediyesi, Bursa'nın en eski yerleşim yerlerinden Kayhan Mahallesi'nde sivil mimarî örneği yapıyı aslına uygun şekilde yeniden inşa ediyor
BURSA , 28 Eylül 2017 Perşembe, 15:45
Osmangazi Tarihî Mirasa Sahip Çıkıyor

Osmangazi Belediyesi, Bursa'nın en eski yerleşim yerlerinden Kayhan Mahallesi'nde sivil mimari örneği yapıyı aslına uygun şekilde yeniden inşa ediyor.

Osmangazi Belediyesi, Osmanlı'nın kurulduğu ulu şehir Bursa'da tarihi eserlerin ayağa kaldırılması ve yaşatılması için yaptığı çalışmalarla örnek oluyor. Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kayhan'da geçtiğimiz Nisan ayında başlatılan çalışmalarla aslına uygun şekilde yeniden inşa edilen sivil mimari örneği yapıdaki inşaat çalışmalarını yerinde inceledi. Belediye olarak Bursa'nın tarihi kimliğinin öne çıkarılması için birçok çalışma yaptıklarını belirten Dündar, "Kayhan eski Bursa'nın önemli merkezlerinden biri.

Cumhuriyetin ilk yıllarına ait sivil mimari örneği yapıyı aslına uygun şekilde inşa ediyoruz. İnşaat çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlanacak olan bu tarihi yapımız, sosyal ve kültürel amaçlı kullanmak üzere Bursalılara hizmet verecek. Aslına uygun bir yapı olarak bölgenin tarihi kimliğini ortaya çıkmasına katkı sağlayacak.

Bu binanın hizmete girmesiyle birlikte, tarihi Kayhan çarşımızın hareketlenmesine katkı sağlanmış olacak. Maksadımız Osmangazi'deki tarihi mirası ayağa kaldırarak, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserlerin bir arada yaşamasını sağlamak. Hem modern şehre, hem de tarihi dokunun canlanmasına katkı sağlıyoruz" dedi.

Zemin artı 2 kat toplam 700 metrekare alana sahip olan tarihi yapı, zemin katı betonarme, 1 ve 2. katları ahşap olarak inşa ediliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR