Özgecan vahşetinde çarpıcı gelişme! O minibüs...
Hatay'da Ayhan Kara Vakfı Başkanı Ayhan Kara, Özgecan Aslan’ın hunharca öldürüldüğü minibüsü gezici kütüphaneye dönüştüreceğini söyledi.
GÜNDEM , 26 Mart 2015 Perşembe, 13:57
Özgecan vahşetinde çarpıcı gelişme! O minibüs...

Hatay'da iş adamı ve Ayhan Kara Vakfı Başkanı Ayhan Kara,  üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürüldüğü minibüsün, ''Özgecan Aslan  Gezici Kütüphanesi'' olarak kullanılacağını bildirdi. 
 
Kara, ofisinde düzenlediği basın toplantısında, Hatay'da bir kişiden  satın aldığı minibüsü, cinayete, katliama ve acıya sahne olduğu için bir daha  trafiğe çıkmaması amacıyla Türkiye'nin çeşitli kentlerinden gelenler tarafından  kötülük üzerine yazılan mektuplarla kalabalık ortamda yakılmasını düşündüğünü  söyledi. 
 
Eyleminin istismar edilmemesi için Özgecan'ın ailesinin fikrine de  başvurduğunu belirten Kara, şunları kaydetti: 
 
''Özgecan'ın babası, 'Kötülüğe kötülükle, karanlığa karanlıkla cevap  vermeyelim. Bu aracı güzel bir amaç doğrultusunda kullanalım' dedi. Ben de bu  fikri dostlarımla yaptığım istişareden sonra olgunlaştırdım ve minibüsün, gezici  çocuk kütüphanesi olmasına karar verdim. Özgecan, cehalete kurban gitti. Ben öyle  düşünüyorum. Türkiye'de ciddi eğitim problemi var. Bunun tek çözümü var, o da  eğitim. O anlamda bana göre eğitsel bir amaçla kullanılmalıydı. Cahil insan,  başkalarının gözüyle görür, kulağıyla dinler, ağzıyla konuşur. Biz insanlarımızı,  çocuklarımızı eğitelim, özgür irade sahibi olsunlar istiyoruz. Eminim ki kalem,  fırça, müzik aleti tutan eller silaha sarılmaz. Bu bağlamda minibüsü eğitsel amaç  için kullanma fikri ön plana çıktı. Çocuklar okusun, Özgecanlar ölmesin.  Minibüsümüzü gezici kütüphane olarak dizayn edeceğiz.'' 
 
Kara, minibüsün başta Hatay olmak üzere Türkiye'nin çeşitli kentlerini  dolaşarak, çocuklara kitap, iyimserlik dağıtacağını, zihinlerden karanlığı  sileceğini ve Özgecan'ın anısını yaşatacağını vurguladı. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR