Papa, barış için dua okudu
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, Bulgaristanziyaretinin ikinci gününde başkent Sofya'da bir mülteci kampını ziyaret ederek, ülkedeki diğer ruhani liderleri ile birlikte barış duası okudu.
DÜNYA , 06 Mayıs 2019 Pazartesi, 21:22
Papa, barış için dua okudu

Papa Franciscus, sabah saatlerinde Bulgaristan'ın güneydoğusunda Katoliklerin yoğun yaşadığı Rakovski kentini ziyaret etti.

Daha sonra başkent Sofya'ya geçen Papa, Devlet Mülteciler Ajansının (DAB) düzensiz göçmenlere denetimli barınak sağladığı bir mülteci kampını ziyaret etti.

Papa Franciscus, Bulgaristan'daki ziyaretinin sonunda başkent Sofya'nın merkezinde, "Bağımsızlık" meydanında düzenlenen dini bir törene katıldı. Papa, bu törende ülkede temsil edilen dinlerin ruhani liderleri ile birlikte barış duası okudu.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci'nin de katıldığı toplu duada Papa Franciscus, "Sevgi ateşini taşıyan meşalemizle savaşların buzlarını eritmek istiyoruz." dedi.

Papa Franciscus, duanın okunduğu noktaya yakın Ortodoks ve Katolik kiliselerin bulunduğunu ve yakın mesafede bir sinagog ve caminin yanı sıra Ermeni kilisesinin de bulunduğunu belirtti. Farklı dinlerin temsilcilerinin bu mekanlarda yüzyıllar boyunca buluştuklarını anlatan Franciscus, "Her birimiz, nerede olursa olsun, Yaradan'a dönerek, 'Tanrım, senin barışına alet et' diye dua edebilir." dedi.

Vatikan'ın dini üstünlüğün kabul etmeyen Bulgar Ortodoks Kilisesinin ruhani lideri PatrikNeofit'in törene katılmaması dikkati çekti.

Papa Franciscus yarın Makedonya'yı ziyaret edecek.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR