Papa Türkiye nereye derse oraya gidecek
Vatikan, bu ay sonunda Türkiye'ye gelecek olan Papa Franciscus'a mektup yazarak, Ak Saray'ın 'kaçak' olduğunu öne süren, Gezi eylemlerinin organizatörlerinden Mimarlar Odası'nın iddialarına yanıt verdi. Vatikan'dan gelen açıklamada, "Türk yetkililer nereyi belirlemişse orada görüşülecek. Bunun üstüne söz söylenmez" ifadesi kullanıldı.
DÜNYA , 13 Kasım 2014 Perşembe, 18:31
Papa Türkiye nereye derse oraya gidecek
Kasım ayının sonunda Türkiye'ye bir ziyarette bulunacak olan Papa Franciscus'un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya gelecek olmasının yol açtığı tartışmalara Vatikan'dan cevap geldi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri, 28 Kasım'da Cumhurbaşkanlığı sarayı olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın ilk yabancı konuğu olacak olan Papa Franciscus'a bir mektup yazarak, kaçak olduğu gerekçesiyle bu davete katılmama çağrısında bulunmuştu.

Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, Doğan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamayla, bu tartışmalara son noktayı koydu.

"Türk yetkililer nereyi belirlediyse orada görüşülecek"

Söz konusu tartışmalardan haberdar olduğunu ifade eden Peder Lombardi, "Papa, görüşme için Türk yetkililer nereyi belirlediyse oraya gidecek. Yani nereye gitmesi gerekiyorsa oraya gidecek. Bunun üzerine söylenecek bir söz yok" diyerek, ziyaretin iptal edilmeyeceğini dile getirdi.

Katolik cemaatinin ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Franciscus'un, 28-30 Kasım tarihleri arasında Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretinin ilk durağı Anıtkabir olacak.

Daha sonra sırasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile de görüşecek olan Papa, İstanbul'da ise, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camii, Saint Espirit (Kutsal Ruh) Kilisesi ve Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret edecek.

Fener Rum Patriği Bartholomeos ile ikili bir görüşme de gerçekleştirecek olan Papa, Ortodoks Kilisesi'nin kurucusu olan Aziz Andrea Yortusu nedeniyle düzenlenecek olan ayine de katılacak

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR