PKK'nın 'çocuk' oyunu bozuldu!
Terör örgütü PKK'nın saldırı için Van'a gönderdiği, güvenlik güçlerince düzenlenen operasyonda yakalanan 18 yaşından küçük terörist, 62 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.
GÜNDEM , 23 Haziran 2016 Perşembe, 11:07
PKK'nın 'çocuk' oyunu bozuldu!
Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Ağustos 2015'te terör örgütünce kırsal  alandan saldırı amacıyla kente gönderilen ve dikkati çekmemek için kendisinden  yaşça büyük kişiyle hareket ederken yakalanan M.K. hakkındaki soruşturmayı  tamamladı.
 
Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanığın  "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "kasten öldürmeye teşebbüs",  "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "görevi yaptırmamak için direnme", "kamu  görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret", "tehdit", "6136 sayılı Ateşli  Silahlar ve Bıçaklar Kanunu'na muhalefet" suçlarından 62 yıla kadar hapisle  cezalandırılması talep edildi.
 
İddianamede, terör örgütü PKK adına kent merkezlerinde "milislik"  faaliyeti yürüten terör örgütü mensuplarının, gerçekleştirilmesi planlanan  eylemin keşfinin yanı sıra kırsal alandaki teröristlerin yaşamsal ve lojistik  ihtiyaç malzemelerini temin ettiklerinin belirlendiği vurgulandı.
 
Milislerin, "vergilendirme" adı altında zorla para toplayarak örgüte  finansman sağlayıp, eleman aktarımı konusunda etkin rol oynadıkları bildirilen  iddianamede, eylemin gerçekleştireceği ilde bulunan örgüt mensupları ile kırsal  alanda eylem talimatını veren teröristler arasında da köprü vazifesi gördükleri kaydedildi.
 
Dikkat çekmemek için çocuk yaştaki örgüt mensupları kullanılıyor
 
Van Emniyet Müdürlüğüne gelen "terör örgütünün kırsal alandaki  kamplarından getirilen bir teröristin kent merkezinde polis ya da askeri  öldüreceği" şeklindeki ihbar üzerine operasyon düzenlendiği aktarılan  iddianamede, Gürpınar ilçesinde 17-18 yaşlarındaki kadın teröristin yakalandığı  kaydedildi.
 
Şüphelinin üzerinden A.A'ya ait nüfus cüzdanı ile suikast ve savunma  amacıyla kullanılabilen silah ele geçirildiği ifade edilen iddianamede, şöyle  denildi:
 
"Şüpheli, üzerindeki silahı güvenlik güçlerine doğrultarak öldürmeye  teşebbüs etmiştir. Silahı elinden alınan terörist, güvenlik güçlerine 'Hepinizi  geberteceğiz, mücadelemizi engelleyemeyeceksiniz' şeklinde hakaret etmiştir. Bu  sırada aracı kullanan ve hakkında ayrı soruşturma yürütülen şüpheli İ.G,  teröristin kendi kızı olduğunu belirterek, güvenlik güçlerini yanıltmaya ve  güvenlik noktasından bu şekilde geçmeye çalışmıştır."
 
Hakkında "suça sürüklenen çocuk" sıfatıyla soruşturma yürütülen  M.K'nın, Cumhuriyet Savcılığı ve Sulh Hukuk Hakimliğinde susma hakkını kullanarak  ifade vermediği vurgulanan iddianamede, şunlar kaydedildi:
 
"M.K, PKK/KCK terör örgütünün kırsal alanından elinde bulunan ve örgüt  tarafından iletildiği değerlendirilen 6136 sayılı yasaya muhalif silah ile Van il  merkezine muhtemel bir eylem için gelmiştir. M.K, örgütün kırsal alanından  hareket ettiğinde dikkati çekmemesi ve kolay kamufle olması için kendisinden  yaşça büyük, hakkında ayrı soruşturma yürütülen İ.G'nin aracı ile gönderilmiş,  örgütün yaz aylarında konakladığı, 'Faraşin' diye tabir edilen yayladan  gelmiştir. Tüm hususlar değerlendirildiğinde M.K'nın atılı suçları işlediği  hususunda hakkında kamu davası açmak için yeterli şüphe oluşmuştur."
 
Yakalanınca "kızım" dedi
 

Savcılık, terör örgütü PKK mensubu M.K'yı aracıyla kırsal alandan  getiren İ.G. hakkında da ayrı soruşturma yürüttü. İ.G. ile ilgili iddianamede,  sanığın yakalandığında aracındaki terör örgütü mensubunu güvenlik güçlerine  "kızım" diye tanıttığı vurgulandı.
 
"Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "görev yaptırmamak için direnme"  suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan İ.G'nin, Van 2. Ağır  Ceza Mahkemesinde yargılanmasına devam ediliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR