Planlar hazır
Başkan Altepe, konut ve sanayi alanlarını ayrıştırarak yeni semtler ve bölgeler oluşturmak istediklerini söyledi.
BURSA , 23 Nisan 2013 Salı, 09:07
Planlar hazır

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda önemli açıklamalar yaptı. Altepe, dönüşümün vatandaşlarla anlaşarak yapılacağıını, yüzde 95 oranında onay verilmeyen bölgelerde dönüşüme girmeyeceklerini söyledi.

YENİ ROTA SANAYİ

Altepe, “Kentteki imar ve konut alanlarının yeterli olduğu, sanayi alanlarının neredeyse yüzde 50 oranında boş olduğu ortaya çıktı. Dönüşüm için yeterli konut ve sanayi alanı var. Bu gerçekleştirmek istediğimiz dönüşümü teknik olarak mümkün kılıyor" dedi.

Bursa'da faaliyet gösteren inşaat firmalarının temsilcileriyle sektör mühendislerine yönelik düzenlenen sunuma katılan Başkan Altepe, yapılacak kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda katılımcıları bilgilendirdi. Başkan Altepe, şehir merkezinde bulunan ve yanlış politikalar sonucu adeta birbirine giren konut ve sanayi alanlarını ayrıştırarak yeni semtler ve bölgeler oluşturmak istediklerini söyledi. Kentin özellikle otomobil fabrikalarının faaliyete geçmesinin ardından düzensiz bir şekilde yoğun göç aldığını, yaşanan yoğunluk nedeniyle mesken ile sanayi alanlarının birbirine karıştığını vurgulayan Başkan Altepe, alt katta sanayi alanı üst katlarda da mesken bulunan sağlıksız yapıları yerinde dönüştürerek üretim tesislerini sanayi bölgelerine aktaracaklarını söyledi.

‘2030’A HAZIRLANMALIYIZ’

Kentsel dönüşümün Bursa için çok önemli olduğunu, kentin kabuk değiştirmesinin kaçınılmaz bir hal aldığını belirten Altepe, "Bu şehrin dönüşmesi, çok daha kaliteli hale gelmesi bizim en büyük hedefimiz. Yeni ve kaliteli semtler oluşturmak için kafa yoruyoruz. Bursa’mızın geleceği belli, 2030 yılına kadar ciddi oranda nüfus artışı beklenmiyor ve sanayi ile konut alanlarımız yeterli. Burada iş yerel yöneticiler olarak bize ve vatandaşa düşüyor. Karşılıklı anlayış ve istekle tüm problemlerin üstesinden geleceğimize inanıyoruz" şeklinde konuştu.

‘VATANDAŞIN OLURU ALINACAK’

Kentsel dönüşümün vatandaşlarla anlaşarak olacağını, yüzde 95 oranında onay verilmeyen bölgelerde dönüşüme girmeyeceklerini vurgulayan Başkan Altepe, "Dönüşümü öncelikle vatandaş istemeli. Yeni yasaya göre yüzde 50 oranında onay yeterli oluyor ama geriye kalan yüzde 50'lik kesimle kavgalı hale geliyorsunuz. Bizler yerel yöneticiyiz. Dolayısıyla halkla daima iç içeyiz. O nedenle böyle bir oranla dönüşüme girmemiz imkansız. En az yüzde 95 onay olacak ki biz de üzerimize düşeni yapalım ve şehirlerimizi yaşanabilir çağdaş mekanlar haline getirelim" ifadelerini kullandı.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR