Polislere başörtüsü yasağının kaldırılmasının ardından bir ilk
Büyük Zafer'in 94. yıl dönümü nedeniyle İstanbul'daki kutlamalar, Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen törenle başladı.Kadın polislerin başörtüsü takmasının önündeki engelin kaldırılmasının ardından bir emniyet müdürünün başörtüsüyle törene katılması da dikkat çekti.
GÜNDEM , 30 Ağustos 2016 Salı, 11:14
Polislere başörtüsü yasağının kaldırılmasının ardından bir ilk
İstanbul'da 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı  Kuvvetleri Günü kutlamaları, Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde düzenlenen törenle  başladı.  Törene, İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1.Ordu Komutanı Orgeneral Musa  Avsever, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı  Yasemin Öney Cankurtaran, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Beyoğlu  Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, diğer yetkililer ile vatandaşlar katıldı. 
Cumhuriyet Anıtı'na sırasıyla Valilik, İstanbul Garnizonu olarak 1.  Ordu Komutanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, siyasi partiler ve sivil toplum  kuruluşlarının çelenkleri bırakıldı. Törende daha sonra saygı duruşunda bulunuldu,İstiklal Marşı okundu. Şahin, Avsever ve Topbaş, daha sonra İstanbul Valiliğindeki tören için  Taksim'den ayrıldı.   

YASAĞIN KALDIRILMASININ ARDINDAN İLK FOTOĞRAF 

Kamuda başörtüsüne serbestlik getiren 2013 yılında yapılan düzenlemenin kapsamı geçen hafta genişletildi. Kadın polislerin başörtüsü takmasının önündeki engel kaldırıldı. bugün Taksim'deki  törene katılan emniyet müdürünün yeni düzenlemeye uygun giyinmesi dikkat çekti. 

GEÇEN HAFTA YASALLAŞTI 

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, yönetmeliğin 5'inci maddesinin 1. fıkrasının (i) bendinde yer alan "Resmi kıyafetle birlikte kıyafetin içerisine" ibaresi, "Bayanların şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, resmi kıyafetin içerisine" şeklinde değiştirildi. Böylece (i) bendinin ilk cümlesi "Bayanların şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, resmi kıyafetin içerisine dışarıdan görülebilecek şekilde sivil kazak, yelek ve benzeri giyecekler giyilemez" olarak düzenlenmiş oldu. 
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR