Putin'den şaşırtan Türkiye açıklaması
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık ayı başında Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte ilişkilerde yeni ufuklar arayacaklarını açıkladı.
GÜNDEM , 19 Kasım 2014 Çarşamba, 17:33
Putin'den şaşırtan Türkiye açıklaması
Kremlin Sarayı’nda aralarında Türkiye’nin yeni Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım’ın da bulunduğu güven mektubu sunulması seremonisinde yaklaşan Türkiye ziyaretine değinen Putin, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aramızda çok yakın diyalog mevcut. Aralık ayında Türkiye’de yapılacak Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı için Ankara’ya geldiğimde ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi için birlikte yeni ufuklar arayacağız” dedi.

Türkiye ile Rusya arasında yılda bir defa yapılan ve iki ülke liderlerinin başkanlık ettiği Üst Düzey İşbirliği Konseyi beşinci dönem toplantısının Ekim ayında yapılması planlanmıştı. Ancak toplantı iki tarafın mutabakatı sonucunda Aralık ayına ertelendi.

Ukrayna’da yaşanan hadiselerden sonra Putin ile Erdoğan arasında gerçekleşen telefon konuşması dışında ikili Ankara’da ilk defa bir araya gelerek görüşecek.

Konsey toplantısının ana gündemini oluşturan ikili ekonomik konular yanı sıra Ukrayna krizi, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakı, Suriye ve Irak’taki gelişmelerin de geniş biçimde masaya yatırılması bekleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR