Putin'e suikast yapacaktı ama...
Ukrayna'daki iç savaş sürecinde Rus yanlısı gruplara karşı savaşan, ardından Rus karşıtı birçok eylemde yer alan Çeçen Adam Osmayev ve eşi Amina Okuyeva saldırıya uğradı. Saldırıda Amina Okuyeva hayatını kaybetti kocası ise yaralandı. Rusya özellikle Adam Osmayev'in Rusya'ya iadesi için Ukrayna'ya baskı uyguluyordu
DÜNYA , 01 Kasım 2017 Çarşamba, 11:56
Putin'e suikast yapacaktı ama...

Ukrayna'da Rus karşıtı hareketlere katılan ve iç savaş esnasında Ukrayna ordusuna katılıp, Rus yanlısı gruplara karşı savaşan Çeçen Adam Osmanyev ve karısı Amina Okuyeva saldırıya uğradı.

Saldırıda Amina Okuyeva hayatını kaybetti. Adam Osmanyev ise yaralandı. Çiftin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı bir suikast planının içerisinde oldukları iddia ediliyordu. Ukraynalı yetkililer, saldırının Rusya tarafından yapılmış olabileceği şüphesiyle soruşturmayı yürütüyor. Kiev'deki evlerine arabalarıyla giden karı kocanın arabalarından indiği esnada saldırıya uğradığı, Okuyeva'nın başına isabet eden iki Kalaşnikof mermisi ile hayatını kaybettiği ancak Osmanyev vurulmasına rağmen kaçmayı başardığı bildiriliyor.

2012 yılında Rusya güvenlik sebebiyle Ukrayna'dan Adam Osmanyev'in iadesini talep etmişti. Ancak Ukrayna bu talebi geri çevirmişti. Suikast sonrası 2012'de yaşanan bu olayı hatırlatan Ukraynalı yetkililer Rusya'nın terörü Kiev'e kadar getirdiğini iddia ettiler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR