Reyhanlı'daki patlamada ölü sayısı 46’ya çıktı
Reyhanlı’da patlayıcı araçların infilak ettirildiği çite saldırıda yaşamını yitirenlerin kimlik belirleme çalışmalarında aksaklıklar oldu.
GÜNDEM , 13 Mayıs 2013 Pazartesi, 08:59
Reyhanlı'daki patlamada ölü sayısı 46’ya çıktı

Ölenler listesinde başta Dr. Nihat Dağ olmak üzere bulunan bazı kişilerin de sağ olduğu anlaşıldı. Yetkililerin açıklamasına göre kimlik tespiti kesinleşen 3’ü Suriyeli 39 kişinin kimler olduğunu tek tek açıkladı.

Patlamalarda ölenlerden kimlikleri kesinleşenler şunlar. “Mehmet İri, Abdülkadir İşcan (14), Abdo Ersürer (40), Kadriye Aylar, Ahmet Okyay (33), Ahmet Hamdi Bozkaya (33), Vahit Altıntaş, Hakan Çalım (40), Yusuf İşgör (22), Kemal Akıncı, Azize Yumuşak, Hüseyin Çolak, Mustafa Ayaz, Sabiha Dereceli, Murat Yeliz (17), Mehmet Ali Şanlioğlu (28), Ahmet Uyar (45), Meryem Zor (14), Ahmet Ceyhan (33), Nihal Şimşek (25), İbrahim Çelik, Tahir Yumuşak, Fidan Zor (40), Fehmi Karaca (69), Selim Arslan, Hakan Kurtulan (28), M. Koray Cüneydioğlu, Nihat Özdemir, Turgay Güdük, M. Ali Karakuş, Muzaffer Beşer, Oğuzhan Tuna, Elif Kanlı, Halil Erdemci, Nadire Kuvvet (44) ve Fatma Nur Erboz (3) ile Suriye uyruklu Retibe Biter, Ahid Nehhal Hasan ve Atşe Sabana.

BAKAN: 55 YARALI VAR

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Reyhanlı’daki patlamalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Patlamanın ilk anından itibaren 155 yaralı ilgili mercilere müracaat etti. 55 yaralının tedavisi sürüyor. Bunlardan 48’i Türk, 7’si Suriye uyruklu. Bunların ikisi kritik 24’ü ise ağır yaralı durumda.”

Reyhanlı patlamasında ölenlerden kimliği tespit edilenler toprağa verilirken arkalarında acı hikayeler bıraktı. 14 yaşındaki Meryem Zor deneme sınavına girdiği dershanenin önünde buluştuğu annesiyle birlikte patlamada can verdi. Anne ile kızı Beşarslan köyünde toprağa verildi.

7 ÇOCUK YETİM KALDI

7 çocuk annesi 40 yaşındaki Kadriye Alyar da Anneler Günü nedeniyle kayınvalidesine hediye almak için çıktığı alışverişte, PTT binası yakınında patlayan bombanın hedefi oldu. Kadriye Alyar’ın ölümünden habersiz olan 9 aylık ikiz bebekleri Meryem ile Hatice Alyar’ı gören akrabaları gözyaşı döktü.

AİLESİ İÇİN ÇALIŞIYORDU

Patlamada yaşamını yitiren ortaokul öğrencisi 14 yaşındaki Abduldakir İşcan’ın yakını “8’inci sınıf öğrencisiydi. Ailesine destek olmak için hem okuyup, hem de çalışıyordu. Bir fırında çıraklık yapıyordu” dedi.

SINAV ÇIKIŞI ÖLDÜ

Öğleden sonra ilçedeki bir dershanede yapılan deneme sınavına annesi Fidan Zor (45) ile giden Meryem Zor (14), dershane çıkışında annesiyle buluştuğu sırada patlama oldu. Anne kızın yan yana bulunan cenazeleri, otopsinin ardından Beşarslan Köyü’nde toprağa verildi. Baba Mehmet Zor’un 2003’te Halep kentinde TIR ile yaptığı kazada öldüğü belirtildi.

2 YAŞINDAKİ YEĞENİYLE BERABER CAN VERDİ

Eşi Karaman’ın Ermenek ilçesinde uzman çavuş olan Kübra Erboz (22), 2 yaşındaki çocuğu Fatma Nur Erboz ile memleketi Reyhanlı’ya gelmişti. Teyze Nadire Kuvvet (42), olay günü namaz kılmak için geldiği annesinin evinde, arkasından ağlayan yeğeni Fatma Nur Erboz’u alarak belediye binası yakınındaki iş yerine götürdü. Avukatlık bürosunda sekreterlik yapan Kuvvet ile yeğeni Fatma saldırıda yaşamını yitirdi.

KARDEŞİNİ ARIYORDU

Tahir Yumuşak (34) birinci patlamanın olduğu bölgede bulunan kardeşi Yasin Yumuşak’ın (20) durumunu öğrenmek için yola çıktı, ikinci patlamada hayatını kaybetti. Yasin Yumuşak, “Ağabeyim beni merak etmiş. Haber alamayınca evden çıkmış. Daha sonra öldüğünü öğrendim” dedi. Tahir Yumuşak’ın akrabası 2 çocuk annesi Azize Yumuşak’ın da (51) hastaneye giderken bombalı saldırıda hayatını kaybettiği açıklandı.

SINAVA GİDİYORDU

Bombalı saldırılarda hayatını kaybeden Mehmet Koray Cüneydioğlu açık lise sınavına gidiyordu. Baba Saraç Cüneydioğluoğlu “20 yaşında fidanım gitti, Oğlum 2 ay sonra askere gidecekti. Sabahki sınava girmiş, öğle sonu tekrar sınava giderken PTT binası önündeki ikinci patlamada hayatını kaybetmiş” diye konuştu.

YAKINLARI TEDİRGİN

PTT binası civarında meydana gelen patlama sırasında, ağabeyi İbrahim Yaşar’a (30) ulaşamadıklarını bildiren Ahmet Yaşar, “Ağabeyim patlamanın olduğu saatlerde, arkadaşıyla postane önünde buluşmak için randevulaşmış. Patlamanın ardından kendisinden haber alamadık. 4 kişinin kimliğinin teşhis edilemediğini öğrendik. Bulunmasını istiyoruz” dedi.
Sağlık görevlisi yeğeni Mehmet Taş’tan, patlama sonrasında haber alamadıklarını anlatan Abdo Dalan ise, “Kullandığı motosikleti, patlama yerinde hurda halinde bulduk ama kendinden haber alamıyoruz. Dileğimiz yaralı olarak kurtulmuş olması” diye konuştu.

Kumlu İlçesi’nden Reyhanlı’ya sürücü kursuna gelen 4 yıllık hemşire 25 yaşındaki Nihal Çetin Şimşek de postane önündeki patlamada can verdi. 4 yaşında bir kız annesi olan Nihal Çetin Şimşek’in cenazesi, yakınları tarafından hastaneden alındıktan sonra, Kumlu İlçesi’nde toprağa verildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR