Ruj sürün kanser olmayın
Yapılan araştırmalar, rujun sağlığa da ciddi faydaları olduğunu gösterdi. Buna göre düzenli ruj kullanımı cilt kanserinden koruyor.
SAĞLIK , 22 Nisan 2016 Cuma, 20:26
Ruj sürün kanser olmayın
Ruj sadece güzel görünmenizi, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan bir kozmetik ürün değil. Yapılan araştırmalar, rujun sağlığa da ciddi faydaları olduğunu gösterdi. Buna göre düzenli ruj kullanımı cilt kanserinden koruyor.

Dermatolog Dr. Jessica Wu'ya göre ruj, cilt kanserinden korunmak için bir yol olabilir. Cilt kanserlerinde en çok görülen tür olan Bazal Hücre Karsinom, ABD'de 2,8 milyon kişide görülüyor. Bu kanser türü, güneşe en çok maruz kalan, yüz, eller, burun, alın, kulaklar ve alt dudakda ortaya çıkma eğilimindedir.

PEKİ NEDEN?

DR. Wu'ya göre, alt dudak çok daha fazla güneşe maruz kalıyor. Bu durumda ruj, kansere karşı daha çok güvende tutuyor.

PARLATICILAR KORUMUYOR

Dolayısıyla dudaklarda güneş koruyucu kullanmak çok önemli. Ancak kalın ve opak rujlar da dudaklarınızı güneşten koruyacaktır. Dr. Wu'ya göre eğer opak rujlar yerine parlak rujlar kullanıyorsanız, altından dudaklar için olan güneş koruyuculardan sürmelisiniz. Çünkü araştırmalar parlak rujların UV ışınlarının etkisini artırdığını gösteriyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR