Ruslar o davayı yakından takip ediyor
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın geçen yıl Suriye’de sınırı ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının pilotunu öldürdüğü ileri sürülen Alparslan Çelik hakkındaki kapatılmış olan soruşturmayı yeniden açması, diplomatik çevrelerde projektörlerin birden bu dosyaya çevrilmesine yol açtı.
GÜNDEM , 26 Haziran 2016 Pazar, 03:03
Ruslar o davayı yakından takip ediyor
İzmir’deki soruşturmayla ilgili bu gelişmenin Türk-Rus ilişkilerinin normalleşmesi için muhtelif arayışların sürdüğü bir döneme denk gelmesi dikkat çekti. İzmir’deki savcılık daha önce Rus Pilot Yarbay Oleg Peshkov’un ölümünden sorumlu tutulan Alparslan Çelik ile ilgili takipsizlik kararı vermişken, bu kez yeni delilleri gerekçe göstererek takipsizlik kararını kaldırdı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Suçlar, Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca verilen kararda şöyle denildi: 
“Soruşturma aşamasından sonra başsavcılığımıza ulaşan Rus açık mahalli basın kuruluşlarının ve olay tarihli açık istihbarat kaynaklarının, görsel ve yazılı basının incelenmesi sonucunda olayda hayatını kaybeden bir pilot daha olduğu ve anılan pilotları almaya gelen bir Rus kurtarma helikopterine de ateş açıldığının öğrenilmesi ve bu helikopterin de düştüğünün tespit edilmesi karşısında her ne kadar şüpheli Alparslan Çelik’in olayı yatıştırmak istediğini, fakat emrini dinlemediklerini belirtmiş ise de Rus pilotların yere inişlerinden bir süre sonra olay yerine varmaya çalışan kurtarma helikopterine ateş açılması ve istikrarlı şekilde bu atışların sürdürülmesi nedeniyle anılan kovuşturmaya yer olmadığına dair karara kaynak olan savunmanın yeniden soruşturulması gerektiği, iki pilotun yere süzülüşünden bir süre sonra gelen kurtarma helikopterine ateş açılmasındaki ısrar, adı geçen şüpheli Alparslan Çelik’in savunmasının yeniden değerlendirilmesi zaruretini doğurdu.”

'CİDDİYETLE YÜRÜTÜLSÜN'

Bu gelişmeden sonra yeni delillerin Rusya tarafından iletildiği yolunda iddialar ortaya atıldıysa da, Rus diplomatik kaynakları bu iddiaları yalanladılar.

İzmir Cumhuriyet Savcılığı’nın takipsizlik kararını kaldırmasını Hürriyet’e değerlendiren bir Rus diplomat, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek şunları söyledi:
“Soruşturmanın ciddiyetle yürütülmesini bekliyoruz. Son gelişmede bizim herhangi bir katkımız olmadı. Bir talepte bulunulmadı. Zaten basına yansıyan haberde pilotun adı yanlış yazılmış. Pilotumuzun adı Peshkov. Haberlerde başka bir isim var. Bu hafta Dışişleri Sözcüsü bu konuda bir açıklama yapacak.”

GÖRÜŞECEKLER Mİ?

Yeni soruşturma Rusya’nın Türkiye’yi Soçi’de yapılacak Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) toplantısına davet etmesinin hemen ertesinde yaşandı. Rus diplomatlar, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un talep gelmesi halinde Türk muadili Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşeceğini belirtti.

Çavuşoğlu’nun Soçi toplantısına katılması ve Lavrov’la görüşmenin gerçekleşmesi durumunda Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili özür ve tazminat konularının yanı sıra Alparslan Çelik hakkındaki soruşturmanın da gündeme gelmesi muhtemel görünüyor. Türkiye’den özür ve tazminat bekleyen Rusya, düşen uçaktan atlayan pilotun öldürülmesi konusunda Ankara’nın etkili bir soruşturma yapmadığını ileri sürerek kendi mahkemelerinde soruşturma başlatmıştı. Lavrov’un Türk muhatabını da davet ettiğini ama düne kadar sadece Ukrayna ve Türkiye’den katılım konusunda yanıt gelmediği öğrenildi. Bir Dışişleri yetkilisi dün Hürriyet’e “Sayın Bakan’ın Soçi’ye gidip gitmemesi konusundaki karar önümüzdeki günlerde netleşecek” diye konuştu.

AVUKATI: BİTTİ SANDIK

Alparslan Çelik’in avukatı Murat Üstündağ Hürriyet’e şunları söyledi:
“Takipsizlik kararının kaldırıldığından cuma akşam saatlerinde haberimiz oldu. Sayın savcıya ulaşmamız mümkün olmayan bir saatti. Teyit ettiremedik. Pazartesiyi bekliyoruz. Belgeleri görmeden yorum yapabilmemiz mümkün değil ancak şunu söyleyebilirim ki; Rus pilot olayıyla ilgili sayın savcıya ifade verdiğimizde  düşen helikopterle ilgili hiçbir soru sorulmadı. Sadece  uçaktan atlayan Rus pilotla ilgili soru soruldu. Ancak helikopter konusu yoktu. Onun da müvekkilimle bağlantılı olacağını hiç sanmıyorum. Müvekkilimin içi çok rahat, bizim de içimiz çok rahat. Biz bu dosyaya kapanmış gözüyle bakıyorduk ve yeni gelişmelerle ilgili hiçbir bilgimiz yoktu. Dün akşam diğer avukat arkadaşlar müvekkilimiz Alparslan Çelik’in yanına cezaevine gitti. Ama resmi olarak bir belge görmeden bu konuda ne kendisi ne de biz fazla yorum yapacak durumda değiliz. Önce bu soruşturmayla ilgili basına yansıyan bu haberlerin ne kadarı doğru ne kadarı yanlış onu görmemiz gerekiyor. Belgelere dayalı konuşmamız daha doğru olur. Daha önceki soruşturmayı Berkant Karakaya yürütmüştü. Savcının değişeceğini sanmıyoruz. Basındaki haberlerde İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato’nun yürüteceği yer alıyor, kendisi başsavcıvekili olduğu için her dosyayla ilgilenebilir.” 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR