Rusya'dan Trump'a ret!
Kremlin'den gelen açıklamada, ABD Başkanı Trump'ın "Askeri güçlerini Venezuela'dan çek" çağrısı reddedildi.
DÜNYA , 28 Mart 2019 Perşembe, 12:35
Rusya'dan Trump'a ret!

Rus RIA haber ajansı, Kremlin'in ABD Başkanı Donald Trump'a verdiği yanıtı tüm dünyaya duyurdu.

Rus askerlerinin Venezuela'dan çekilmesi gerektiğini söyleyen Trump'a Rusya'nın yanıtı, sert oldu.

Kremlin'den gelen açıklamada, askerlerin Venezuela'nın meşru hükümetinin çağrısı üzerine konuşlandırıldığı bildirildi.

Bu durumun hukuka uygun olduğu vurgulandı.

"Rusya'nın Venezuela'dan çıkması gerek"

Venezuela konusunda tüm seçeneklerin masada olduğunu söyleyen ABD Başkanı Donald Trump, ilk kez doğrudan Moskova'yı hedef alarak, "Rusya'nın Venezuela'dan çıkması gerek" demişti.

Maduro yönetiminin elinde güçlü unsurlar olmadığını dile getiren Trump, "Ordu dışında onların sahip olduğu daha büyük bir baskı unsuru yok. İnsanlar açlıktan ölüyor ve (Maduro yönetimi) yardımları da kabul etmiyor. Venezuela konusunda tüm seçenekler masada" ifadesini kullanmıştı.

Trump, Venezuela'da kendini devlet başkanı ilan eden Juan Guaido'nun eşi Fabiana Rosales de Guaido'yu Beyaz Saray'da kabul ettiği görüşmede bu açıklamaları yapmıştı.

Guaido'nun eşi Rosales ise ülkesindeki durumun düzelmesi için ABD'den ve Trump'tan yardım istediklerini vurgulayarak, bugüne kadarki destekleri dolayısıyla Trump yönetimine teşekkür etmişti.

"100'den fazla Rus askeri ile 35 ton tıbbi malzeme"

Venezuela ulusal basınında yer alan haberlerde, 24 Mart'ta Rusya Savunma Bakanlığına bağlı bir askeri nakliye uçağı ile bir jetin, başkent Caracas'ın kuzeyindeki Maiquetia Uluslararası Simon Bolivar Havaalanı'na indiği, 100'den fazla Rus askeri ile 35 ton tıbbi malzemenin sevk edildiği ileri sürülmüştü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Venezuela'ya giden Rus askeri uzmanların, iki ülke arasındaki askeri-teknik iş birliğine yönelik anlaşma doğrultusunda ülkede bulunduklarını belirtmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR