'Rusya ve Türkiye, S-400 füze savunma sistemleri için görüşüyor'
Rus resmi teknoloji şirketi Rostech, Ankara ve Moskova'nın mali konuları masaya yatırdığını açıkladı. Hayalet uçakları takip edebilen savunma sistemindeki bazı füzeler, 400 kilometre menzile ulaşabiliyor.
GÜNDEM , 20 Şubat 2017 Pazartesi, 16:10
'Rusya ve Türkiye, S-400 füze savunma sistemleri için görüşüyor'

Rus devlet teknoloji şirketi Rostech Genel Müdürü Sergey Çemezov, Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemlerinin satışı konusunda görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de düzenlenen bir savunma fuarında basının sorularını yanıtlayan Çemezov, Türkiye'nin S-400 sistemlerine ilgi duyduğunu ve tarafların görüşmelerde bulunduğunu kaydetti.

Çemezov, "Görüşmeler sürüyor. Şu anda mali konular üzerinde çalışma yapılıyor" dedi.

BAKAN IŞIK DA RUSYA İLE GÖRÜŞÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLAMIŞTI

Uçak krizinin ardından Rusya ile yeni bir sayfa açan Türkiye, S-400 füze savunma sistemleri için Moskova ile görüşüldüğünü açıklamıştı.

Türkiye'nin bir hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu, bu ihtiyacın giderilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Bu tek boyutlu sürdürülmüyor. Sadece Rusya ile S-400 için görüşmüyoruz, bunun dışında bu konuda elinde sistem olan diğer ülkelerle de görüşmeler yapılıyor. Rusya'nın şu andaki tavrı olumlu" demişti.

Hayalet uçakları bile takip etme donanımına sahip S-400 füze sistemi, uzun yıllar süren geliştirme sürecinin ardından 2007 yılında Rus ordusunun kullanımına girdi. Savunma sistemindeki bazı füzeler 400 kilometre menzile ulaşabiliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR